Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

6212 miejsce

Fotografia - dzieło sztuki czy zapis rzeczywistości?

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2010-04-22 10:43

No i stało się! Chcąc nie chcąc (bardziej chcąc) zostałem oficjalnym ekspertem Wiadomości24.pl w dziedzinie fotografii. Stanowisko zobowiązuje. Postanowiłem napisać parę słów na tematy fotograficzne. A może nawet parę artykułów.

Tekstem tym pragnę nakłonić wszystkich fotografujących do podjęcia dyskusji na łamach naszej gazety internetowej - zachęcam wszystkich do zadawania pytań, komentowania, spierania się i - oczywiście - pstrykania. Zapraszam do opisywania doświadczeń, przemyśleń i ciekawostek związanych z fotografią - szczególnie namawiam do podjęcia tematu moich kolegów - ekspertów: Małgorzatę, Janusza i Tymka.

Zaczynamy od definicji

Jeszcze przed kilkoma laty fotografię definiowano jako zbiór różnorodnych technik, których celem jest zarejestrowanie trwałego, pojedynczego obrazu za pomocą światła (źródło: Wikipedia). Podkreślano przy tym, że fotografia utrwala moment, który zaistniał w realnym świecie (w opozycji do sztuk malarskich - gdzie artysta tworzy obraz, którego tak naprawdę nie ma w rzeczywistości).

W czasach rozwiniętej techniki cyfrowej, definicja fotografii musiała ulec zmianie. Dziś o fotografii mówi się raczej jako o aktywności ludzkiej, której początkiem jest akt zarejestrowania realnego momentu przy pomocy światła - po nim następuje często cyfrowa edycja zapisanego obrazu za pomocą programów komputerowych. Istnieje dziś ogólna zgoda na to, że fotografie można poddawać obróbce komputerowej - pozostają one nadal fotografiami.

Fotografią możemy zatem nazwać każdy zarejestrowany obraz, którego początkiem było naciśnięcie migawki aparatu fotograficznego. Później obraz ten może być poddawany przeróżnym edycjom w graficznych programach komputerowych, ale początkiem zdjęcia musi być zawsze aparat!

Mnie takie spojrzenie na fotografię jak najbardziej odpowiada - jestem wielkim miłośnikiem zabawy Photoshopem (co - nawiasem mówiąc - nie zawsze wychodzi mi na dobre). Często spotykamy jednak zdecydowanych przeciwników jakiejkolwiek działalności "postprodukcyjnej". W mojej opinii cel uświęca środki, czyli dozwolone jest wszystko, co służy upiększeniu, uatrakcyjnieniu utrwalonej za pomocą aparatu chwili. Istnieją oczywiście dziedziny fotografii, które - z założenia - wykluczają jakąkolwiek ingerencję człowieka w raz zapisany obraz. Mówię tu o fotografii reportażowej, dziennikarskiej - edytując zarejestrowany wycinek rzeczywistości niejako fałszujemy go, czyli - w rezultacie nie spełniamy podstawowego warunku reportażu jako takiego. W przypadku zdjęć tego typu za dopuszczalne uważa się: korekcję kontrastu i jasności zdjęcia, a także poprawę balansu kolorów. W przypadku zdjęć cyfrowych dopuszczalna jest także konwersja fotografii z kolorowej na czarno-białą .

Podsumowując - tak naprawdę chodzi o to, by zdjęcia były ładne, wnosiły coś do naszego życia, informowały o istotnych wydarzeniach lub stanowiły pamiątkę miłych chwil. Dla wielu miłośników fotografii jest ona dziedziną sztuki, dla innych zapisem codzienności, dla jeszcze innych narzędziem propagandowym lub środkiem do zarabiania pieniędzy. Zastanawiając się i dyskutując nad przyzwoleniem dla cyfrowej obróbki zdjęć starajmy się zawsze pamiętać o tym, że każdy program komputerowy jest tylko narzędziem w naszych rękach i, że potrzeba dużo ludzkiej wiedzy oraz umiejętności, aby narzędzie to wykorzystać w sposób efektywny. Zdecydowanym przeciwnikom komputerowej postprodukcji chciałbym przypomnieć, że niektóre z elementów współczesnych programów graficznych są po prostu cyfrowymi odpowiednikami filtrów fotograficznych, a cały proces obróbki komputerowej porównuje się do pracy fotografa w ciemni.

Parę przykładów z życia wziętych


Fotografia reportażowa:

 / Fot. Michał WalkowiakZdjęcie to - wykonane przez Michała Walkowiaka jest typowym przykładem fotografii dokumentalnej. Wykonane cyfrową lustrzanką Canon EOS 350D - jak zaznacza autor, nie zostało poddane żadnej edycji - widzimy dokładnie to, co fotograf utrwalił na matrycy w momencie wykonania zdjęcia.

Makrofotografia:

 / Fot. Małgorzata KubackaFotografia autorstwa Małgorzaty Kubackiej
Sama autorka opowiada o zdjęciu: Kwiat w rzeczywistości ma średnicę 0.5 cm, więc jest malutki. Tak naprawdę to jest to zdjęcie pręcików (0.05 cm), kwiat występuje w charakterze tła. Aby uzyskać takie powiększenie, używam soczewki +4 dpi (Raynox 250). Ustawiam zoom na maksymalną odległość - np 420 mm (odpowiednik zoom x 12) i poruszając nią w przód i w tył (przy pomocy własnych rąk) ustawiam ostrość na listku, płatku, pręciku. Ważnym elementem jest światło - dosyć sporo mocnego światła - często używam różnego rodzaju lamp, jeszcze częściej latarki - daje ona śliczne, punktowe światło.
Po zaimportowaniu obrazu do komputera niezbędna jest obróbka w programie graficznym. Na początku kadruję zdjęcie - decydując o tym, czy ma być kwadratem czy prostokątem. Następnie niezbędne jest oczyszczenie fotografii z małych drobinek kurzu. To jest - niestety - bardzo częstym i uciążliwym zjawiskiem w makrofotografii. Później zajmuję się edycją kolorów i dodaniem cyfrowej ramki. W prezentowanym zdjęciu zdecydowałam się na chłodną tonację - uzyskałam ją dzięki połączeniu dwóch barw: czarnej i niebieskiej.

Cyfrowa fotografia czarno - biała:

 / Fot. Maciej LewandowskiTo zdjęcie - mojego autorstwa - jest przykładem bardzo dużej ingerencji fotografa w procesie cyfrowej edycji obrazu. Chcąc podkreślić efekt niesamowitości i grozy fotografowanego miejsca - zdecydowałem się tu na konwersję obrazu do trybu czarno-białego, a nawet na połączenie dwóch odrębnych fotografii - skłębione szkockie chmury pochodzą z zupełnie innego zdjęcia.

Serdecznie dziękuję Małgorzacie i Michałowi za współpracę przy tworzeniu artykułu


Autor: Maciej Lewandowski

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

imie i nazwisko!
  • imie i nazwisko!
  • 11.02.2012 20:07

ale dno

Komentarz został ukrytyrozwiń
M W
  • M W
  • 22.03.2011 10:40

Dziękuję

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.