Facebook Google+ Twitter

"Fotografia jest innym sposobem myślenia". Dzień z Tomaszem Tomaszewskim

W czwartek, 5 września, autorzy Wiadomości24.pl mogli spotkać się w siedzibie redakcji W24 z Tomaszem Tomaszewskim, jednym z najbardziej znanych fotografików prasowych, na specjalnych warsztatach.

Uczestnicy spotkania z Tomaszem Tomaszewskim / Fot. W24Spotkanie rozpoczęło się dość nietypowo, od filozofii i fizyki. Tomaszewski przywołał imperatyw kategoryczny Immanuela Kanta, według którego powinniśmy kierować się takimi zasadami, które chcielibyśmy, aby były stosowane jako powszechne". Stwierdził przy tym, że istnieją maksymalnie 3 prawa powszechne, m.in. Newtona, który uważał, że ciała się przyciągają oraz Einsteina, który stworzył matematyczną analizę atomów.

Następnie przeszliśmy do zainteresowań tego słynnego fotografa. Jednym z nich jest muzyka, ale nie tak słuchana w radiu, tylko z płyt. Jego zdaniem muzyka ma na nas dobry wpływ, szczególnie klasyczna i jazz. Dlatego słuchają jej kobiety w ciąży, gdyż działa odprężająco na matkę i wpływa na osobowość i rozwój dziecka. Innym przykładem jest plantacja Moltancino, której właściciel "karmi" winorośle muzyką poważną, głównie Mozarta i Vivaldiego. Dzięki temu jego winogrona są lepsze niż u sąsiada.

Powoli zaczęliśmy zbliżać się do głównego tematu spotkania, jakim była niewątpliwie fotografia. W tym miejscu Tomaszewski podzielił się swoimi przemyśleniami. - Fotografia jest innym sposobem myślenia. Jeśli do robienia zdjęć używa się mózgu, a nie tylko oka, stają się zupełnie czymś innym. - stwierdził Tomaszewski. - Bez znajomości historii, tragedii greckiej, mitologii nie powinno się zajmować fotografią - dodał.

Pierwszy obraz powstał 35000 lat temu, w okresie paleolitu. Świat już dawno został odczarowany. Wiemy, jak wygląda słoń, piasek, dosłownie wszystko. Nic innego nie odkryjemy, dlatego trzeba być kreatywnym. - Jeśli widzicie grupę fotografów za sznurkiem, trzeba odwrócić się na pięcie i pójść w drugą stronę. Wtedy możecie zrobić naprawdę dobre zdjęcie, inne niż wszyscy - poradził nam Tomaszewski.

W dodatku należy inwestować w odwagę, bowiem jest ona matką wszystkich ludzkich cech. Jako przykład podał fotografa, któremu doradził sprzedaż wszystkich obiektywów i kupno "Lajki". Człowiek ten zastosował się do jego rady i postawił wszystko na jedną kartę. Okazało się, że była to jego najlepsza decyzja w życiu, gdyż odniósł sukces i nie potrzebna była mu do tego tona sprzętu. Zachęcał także do używania obiektywów 35 mm lub 50 mm.

Poruszył także problem nowego dokumentu, który obecnie jest na czasie. Tak naprawdę powstał on w 1956 roku, dzięki Johnowi Szarkowskiemu z Museum of Art. A teraz ktoś sobie przypisuje nowatorstwo w tej dziedzinie. Dzisiejszy nowy dokument to atrapa. Nieporozumienie to wynika z tego, że dla niektórych fotografów jest tu i teraz, nie odnoszą się oni do historii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Ogladalem jedynie, ale na pewno się zaopatrzę, niesamowite zdjecia :D Ja mam stałkę 50mm tylko

Komentarz został ukrytyrozwiń

To już kupiłeś ten album czy tylko oglądałeś? ;) Ja mam na razie tylko obiektyw 18-55 mm. Mnie też się podobało :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wielka postać. O fotografii z tej pozycji z której rzeczywiście powinno się o niej mówić czyli z pozycji dzieła sztuki. Lista lektur też ciekawa i przydatna. Polecam absolutnie każdemu album 'Genesis' - Sebastiao Salgado. W życiu nie widziałem czegoś tak pięknego! Wychodzi na to, że musze kupić obiektyw 35 mm (ekwiwalent dla APS-C tzn dla mnie, to około 21 mm) :D Niestety nie mogłem zostać po warsztatach, bo na mnie czekali, ale bardzo mi się podobało ! :D

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.