Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

12206 miejsce

Fotografia Louis'a Daguerre'a: Najwcześniej utrwalony wizerunek człowieka na zdjęciu

W 1838r. Louis Daguerre wykonał fotografię paryskiego Boulevard du Temple. Nie był autorem pierwszego zdjęcia na świecie, ale Francuzowi udało się uwiecznić postaci ludzkie, zanim powszechnym stało się robienie portretów i selfie.

Zdjęcie Boulevard du Temple, pierwsza praca fotograficzna na której uwieczniono człowieka. Wykonane przez Louisa Daguerre'a pod koniec 1838r. lub na początku 1839r. w Paryżu. Louis Daguerre [Public domain], via Wikimedia Commons / Fot. Louis Daguerre (1787-1851)Na pierwszy rzut oka fotografia nie wydaje się być bardziej zajmująca od setek innych podobnych. Stare czarno-białe ujęcie w dziwnie opustoszałym mieście, smugi w wielu miejscach świadczą o prymitywnym procesie fotograficznym. Jednakże zdjęcie Boulevard du Temple w Paryżu, w 1838 roku, jest uważane za pierwsze znane utrwalenie wizerunku człowieka.

Spójrz na lewe dolne naroże zdjęcia, a zobaczysz człowieka stojącego na chodniku, który korzysta z usług pucybyta. Osoba zajmująca się czyszczeniem obuwia jest mniej widoczna, ale dostrzegalna.

Zdjęcie zostało wykonane przez Louisa Daguerre'a, słynnego francuskiego pioniera fotografii i wynalazcę dagerotypu. Proces jego pomysłu wymagał pokrycia miedzianej płytki warstewką srebra, a następnie poddaniu jej działaniu pary jodu po czym otrzymywano jodek srebra. Naświetlanie płytki trwało bardzo długo. Według Retronaut czas dla "Boulevard du Temple" wynosił około siedmiu minut. Obraz jaki wyłaniał się dzięki tej metodzie pozostawiał jednak sporo do życzenia.

Ulica wydaje się być całkowicie opustoszała, aczkolwiek wiadomo, że oprócz dwóch uwiecznionych postaci ludzkich byli fotografowani inni piesi i bryczka. Niestety, pozostałe postaci poruszały się zbyt szybko, aby udało się je zarejestrować. Zdjęcie przedstawia Boulevard du Temple, modne wówczas miejsce pełne sklepów, kawiarni i teatrów.

Dwaj ludzie na chodniku są rozpoznawalni bezdyskusyjnie jako postaci ludzkie. Amanda Uren z Retronaut wskazuje, że szczegółowe badanie zdjęcia może przywodzić o zastanowienie nad innymi możliwymi osobami, na ławce i w oknie budynku na pierwszym planie.

Szczegół z fotografii Boulevard du Temple wykonanej przez Louisa Jacquesa Mandé Daguerre'a (1787 - 1851): zauważalna postać mężczyzny, który oddaje swoje obuwie do czyszczenia ulicznemu pucybutowi. Louis Daguerre [Public domain], via Wikimedia Commons / Fot. Louis Daguerre (1787-1851)Obraz Daguerre'a nie jest najwcześniejszą ze znanych zachowanych fotografii. Takim zdjęciem jest praca Josepha Nicéphore Niepce'a, jednego ze współpracowników Daguerre'a, który korzystając z prymitywnego aparatu uchwycił widok z okna swojej francuskiej posiadłości w 1826 lub 1827 roku. Dziś, gdy niemal każdy ma aparat telefoniczny w kieszeni, a ponad 350 milionów zdjęć jest przesyłanych każdego dnia na Facebooka, kamień milowy Daguerre'a wydaje się dość osobliwy.źródło: CNN

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.