Facebook Google+ Twitter

Fotografia podwodna - własne spojrzenie na wodny świat

Co to jest fotografia podwodna? Jakie kursy? Jaki sprzęt? Czyli co z czym jeść, aby Twoje zdjęcia podwodnego świata były dziełem sztuki!

Makrofotografia podwodna - ślimak nagoskrzelny / Fot. Adam PszczyńskiCo lubimy uwieczniać na fotografiach? Pejzaże, architekturę, przyrodę... To najczęstsze chyba tematy. Chciałbym trochę przybliżyć inną, bardzo cenioną dziedzinę fotografii, którą dotychczas zajmuje się niewiele osób. Chodzi o fotografią podwodną.

Nie znam osoby, która z zachwytem nie oglądałaby filmów i ujęć podwodnego świata. Wielu z pewnością chciałoby spróbować swoich sił w tej dziedzinie, ale waha się. "Przecież ja się nie nadaję do nurkowania" albo "Ja nawet nie umiem pływać!" - mówią często niedoszli adepci tej sztuki. A gdy mówię, że aby nurkować nie trzeba umieć pływać, a po to są kursy nurkowania, aby się nauczyć bezpiecznie i przyjemnie oglądać podwodne krainy, wielu nie chce uwierzyć.

Sam jestem instruktorem nurkowania w największej organizacji zrzeszającej nurków na świecie. Zrobienie kursu nie jest żadnym problemem, wystarczy tylko poszukać odpowiedniego centrum nurkowego, a tam instruktorzy zapoznają każdego chętnego z tym jak wygląda kurs nurkowania, jakie są stopnie, co dzięki niemu osiągniemy, jakie będą nasze kwalifikacje.

Fotografia podwodna szeroki kąt - stingrey / Fot. Adam PszczyńskiW chwili obecnej technika poszła tak bardzo do przodu, że każdy może już robić zdjęcia pod wodą. Nie trzeba mieć profesjonalnego sprzętu, który kosztuje równowartość Audi A4, ale wystarczy zwykły aparat cyfrowy i odpowiednia do niego obudowa. Ponadto każde, nawet bardzo przeciętne centrum nurkowe posiada wypożyczalnie sprzętu dla osób, które chcą ograniczyć koszty do minimum. Można też zakupić używany sprzęt na serwisach aukcyjnych, czy forach nurkowych. A po pewnym czasie nawet nie zauważycie, kiedy będziecie mieli w szafie cały sprzęt do nurkowania.

Co do sprzętu do fotografii podwodnej to najtańsze obudowy kosztują w granicach 200 złotych. A w tym przypadku najtańsze, nie jest równoznaczne ze złym. Wystarczy aparat kompatybilny z obudową, trochę samozaparcia, aby nie przejmować się, że pierwsze zdjęcia będą wyglądały jak niebieska plama. Trochę praktyki, próby ustawienia aparatu (robiąc zdjęcia pod wodą należy zmienić balans bieli, aby dodać zdjęciom kolorów, bo w wodzie już na głębokości 3 metrów tracimy kolor czerwony), a efekty nadejdą szybciej niż nam się wydaje. W dzisiejszych czasach niemal każdy posiada aparat cyfrowy, więc jeśli chodzi o podstawowy sprzęt, to czeka nas tylko zakup obudowy. W późniejszym etapie dojdzie zakup lampy błyskowej, ale można ją zawsze pożyczyć z centrum nurkowego lub od znajomych nurków.

Kiedy zaczniecie bawić się fotografią podwodną i będziecie chcieli wiedzieć coraz więcej zapewne znajdziecie się na kursie specjalizacyjnym jakim jest kurs fotografii podwodnej. Na nim poznacie tajniki tej sztuki, a także zobaczycie, że ten typ fotografii nie jest ograniczony jedną techniką, a jest w niej wiele różnych dziedzin, np. zdjęcia szerokokątne do ujęć raf czy większych ryb, albo zdjęcia makro, na których możecie dostrzec ślimaka nagoskrzelnego, a może nawet rozgwiazdę.

Myślę, że każdy znajdzie coś dla siebie. Nowe doznania pozostawią dużo miłych wspomnień w głowie, ale również na papierze - w setkach, a może nawet tysiącach fotografii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo ciekawy tekst...
Proszę o jeszcze więcej i więcej zdjęć.!))
Coś pięknego.))

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 09.07.2010 20:59

I tylko żałuję że w latach 70-tych nie było tych możliwości:)) Krótko byłam płetwonurkiem w ŻnO we Wrocławiu...ale cud wspomnienia mam:) W Egipcie rafę oglądałam tylko w sprzęcie ABC.....a młodych wszystkich zachęcam...nie ma nic piękniejszego:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

...pisz pisz...

Komentarz został ukrytyrozwiń

www.dekompresja.npx.pl - dekompresja.npx.pl wszystkich, których zafascynował artykuł i chcieliby spróbować nurkowania zapraszamy do wzięcia udziału w kursie!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chętnie opuszczę ten "padół ludzkich lamentów" - i zanurzę się pod wody Oceanu Spokojnego for Ever!
Niech no tylko znajdzie się chirurg co by mi oskrzela wszczepił; - będę pierwszym chętnym ; ))

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja osobiście bardzo dziękuję za ten tekst, aż się chce nurkować. Spróbować swoich sił.

Komentarz został ukrytyrozwiń

www.domkultury.com.pl domkultury.com.pl - Centrum zajęć pozaszkolnych nr.1 w Łodzi

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.