Facebook Google+ Twitter

„Fotografia” Sławomira Grzanka w Galerii Promocji Młodych

W Bałuckim Ośrodku Kultury „Rondo” odbył się wernisaż Sławomira Grzanka, który należy do czołowych łódzkich fotografów. Artysta pokazuje 24 zdjęcia, a na nich w szczególny sposób podpatrzone życie Łodzi.

Od lewej: Bartek Jarmoliński, komisarz wystawy i autor zdjęć Sławomir Grzanek. / Fot. Mirosława KasowskaArtysta przedstawia zdjęcia ujęte w prosty tytuł "Fotografia" robione w latach 2007-2009. W dwóch przestronnych salach wystawienniczych " Ronda" są one bardzo przejrzyście wyeksponowane. Generalnie autor podzielił prace na dwie części – mury i ludzie uchwyceni w miejskiej przestrzeni. Mury uchwycone z bliska, gdy wyraźnie widzimy detale oraz z dalszej perspektywy, gdy tworzą miejski pejzaż. Człowieka mamy też różnego - zarówno w ruchu jak i statycznego.

Materiał promocyjny. / Fot. Sławomir Grzanek Gdy się patrzy na zdjęcia Sławomira Grzanka momentami ma się wątpliwość, czy aby na pewno zostały zrobione w Łodzi. Są bowiem tak nasycone barwami, jakich na co dzień w tym mieście raczej się nie dostrzega. Jednak temu twórcy to się udaje. Na jego zdjęciach nawet fragmenty starych, zaniedbanych murów czy niczym nie zwracające na siebie ulice zachwycają kolorystyką.

Materiał promocyjny. / Fot. Sławomir Grzanek - To jest moja walka z szarością Łodzi – podczas otwarcia wystawy powiedział Sławomir Grzanek. Łódź widziana jego oczami jest kolorowa zarówno w dzień jak i w nocy. W dzień autor zmaga się ze słońcem, które przechodniom koniecznie chce ujawnić to co zaniedbane. Z kolei późną porą autor w sobie tylko wiadomy sposób wykorzystuje światło latarń, samochodów, neonów i sklepowych witryn, żeby nadać łódzkim murom magicznego, prawie bajkowego blasku. Dzięki niemu to co brzydkie jest niewidoczne, nie istnieje, bo nie jest obecne na jego zdjęciach.

Materiał promocyjny. / Fot. Sławomir GrzanekPrezentowane fotografie ujawniają w jaki sposób artysta patrzy na miasto. Jest to spojrzenie uważnego obserwatora, który nie chce przeoczyć kolorowego zakamarka czy zjawiska, by móc zrobić fotografie, które później na wystawie jawią się nieomal jako malarstwo – o czym mówił otwierający wystawę,
jej komisarz Bartek Jarmoliński.

Materiał promocyjny. / Fot. Sławomir Grzanek Materiał promocyjny. / Fot. Sławomir Grzanek Sławomir Grzanek urodził się w 1968 roku. Od 9 lutego 2006 r. należy do Związku Polskich Artystów Fotografików. Od 1986 r. jest członkiem Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, a od trzech lat jego prezesem. To także aktywny członek grupy fotograficznej „Poza”. Zajmuje się również grafiką komputerową i rysunkiem satyrycznym. Swoje fotografie wystawia od 1999 roku. W dorobku ma wiele wystaw zbiorowych, liczne nagrody oraz kilka wystaw indywidualnych.

Materiał promocyjny. / Fot. Sławomir Grzanek Materiał promocyjny. / Fot. Sławomir Grzanek Wystawa Sławomira Grzanka, której kuratorami są Anka Leśniak i Bartek Jarmoliński, czynna będzie do 16 lutego. Można ją oglądać od poniedziałku do piątku w godz. 9.00-16.00. Kolejnym artystą goszczącym w Galerii Promocji Młodych mieszczącej się w Bałuckim Domu Kultury „Rondo” będzie Michał Kiersztyn. W dniach 20 luty-9 marca pokaże swoje fotografie. Z kolei w dniach 13-30 marca Galeria Promocji Młodych pod wspólnym tytułem „Womens Day” przedstawi prace (fotografię, malarstwo i obiekt) trzech artystek: Izabeli Maciejewskiej z Łodzi oraz Moniki Golisz i Marzeny Turek-Gaś z Warszawy.

Wernisaż odbył się 30 stycznia.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Plus dla Autorki, za niestrudzone przybliżanie twórczości artystów :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dwa ostatnie zdjęcia...kaszana :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Po tych kilku przykładach widać, że autor myśli przy fotografowaniu. Rzeczywiście takie fotografie, o takiej wymowie, można by zrobić np. w Nowym Jorku, ale Manhattan jest przecież także w Łodzi - z pewnością zamierzenie autora, bo sztuka jest uniwersalna a dobra fotografia nie potrzebuje podpisów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.