Facebook Google+ Twitter

Fotografie Deniza Saylana z Niemiec w łódzkiej Galerii 87

20 stycznia w łódzkiej Galerii 87 odbył się wernisaż wystawy Deniza Saylana z Niemiec. Autor przedstawił piętnaście wielkoformatowych barwnych fotografii będących częścią projektu „Ziemia nocą” („Night on Earth”).

Deniz Saylan i Dominika Ostrowska-Augustyniak - dyrektor Biura Promocji Turystyki i Współpracy z Zagranicą UMŁ. / Fot. Miroslawa Kasowska„Ziemia nocą” to cykl pochodzący z lat 2007 i 2008. Powstał w czasie pobytu w Paryżu, Berlinie, Dusseldorfie i Stuttgarcie. Wszystkie zdjęcia zostały zrobione aparatem cyfrowym Leica M8 znanym z ostrości i dokładności jeśli chodzi o detale. Jednak Deniz Saylan konwencję tą niejako przełamał, pokonał na rzecz działania ściśle artystycznego, pełnego wyobraźni, która budzi się nocną porą. Przezwyciężył ją na rzecz projektu nietypowego, przyciągającego wzrok i zabierającego odbiorcę w świat pełen ciemnych zakamarków.

Praca Deniza Saylana. / Fot. Mirosława KasowskaGłównym środkiem wyrazu, niezależnym od treści fotografii, jest tu tak zwany cyfrowy szmer, czyli widoczne piksele, które porównuje się z „ziarnem” na fotografii analogowej. Poza tym prace te, dla uzyskania odpowiedniego efektu, były poddawane obróbce, głównie rozjaśniane.

Praca Deniza Saylana. / Fot. Mirosława KasowskaZabiegi te podkreślą atmosferę i elementy typowe dla nocnego miejskiego życia, a więc zarówno ludzi, którzy nocą nie śpią jak i miejsca w których spędzają wtedy czas. Mamy tu zdjęcia robione we wnętrzach i na świeżym powietrzu. Wszystkie łączy specyficzne światło, które jednocześnie wydobywa i ukrywa niebezpieczeństwo, śmierć, mroczną tajemnicę ale i intymność, ciepło oraz przytulność.

Praca Deniza Saylana. / Fot. Mirosława KasowskaArtysta wydobył to, co dla nocy najbardziej charakterystyczne – światło księżyca, zmierzchu i sztucznego oświetlenia, które na jego zdjęciach wydaje się być czymś naturalnym. Wszystkie prace nasycone są intensywnymi barwami przenikającymi wyobraźnię i opowiadającymi bajkowe, nocne historie, które nie mają prawa zdarzyć się w dzień, ale które nocą żyją niezwykle intensywnie.

Praca Deniza Saylana. / Fot. Mirosława KasowskaWystawa została przygotowana w ramach ponad 20-letniej już partnerskiej współpracy Łodzi i Stuttgartu. Z polskiej strony przedsięwzięcie nadzorowało łódzkie Biuro Promocji, Turystyki i Współpracy z Zagranicą UMŁ. Dlatego wystawę otwierała p.o. dyrektora tego biura Dominika Ostrowska-Augustyniak. Goście przybyli na wernisaż mieli możliwość porozmawiać z Denizem Saylanem, ponieważ specjalnie na tę uroczystość przyjechał on do Łodzi. – Bardzo się cieszę, że mogę być w Łodzi. Uważam, że mają Państwo piękne miasto. Czuje się w nim historię – powiedział artysta witając przybyłych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Różnorodność form wyrazu młodych twórców niekiedy zaskakuje,
ale Mia potrafi pięknie to nam objaśnić. :)
Plus

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nastrojowo**

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nartrojowo

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 24.01.2009 09:11

Niesamowite, przewrotna próba pokazania nocnego miasta przez pryzmat jakości kamery przemysłowej, jakich wiele na ulicach naszych miast. .
Takie zasugerowania podglądania, jakością kadrów.
Nie każdy by wpadł na taki zgnieciony pomysł. Nie ten co lata i pstryka infantylne fotki.
Z relacji wynika,że jej największym sukcesem były szare eminencje z miasta. Hehe straszne.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zdjęcia to moja pasja, Stuttgart to miasto, które zawsze jest i będzie mi biliskie, dlatego dziekuję za kolejną cenną informację. Szkoda, że te dwa miasta partnerskie nie połączy wreszcie, poza kulturą i współpracą gospodarczą, most powietrzny. :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Artystyczne gnioty :>

Komentarz został ukrytyrozwiń

Plus za promocje Lodzi od Łodzianina.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.