Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

32273 miejsce

Fotografie Eugeniusza Hanemana w łódzkiej Galerii AF

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2008-07-11 07:45

W środę, 9 lipca w łódzkiej Galerii AF miał miejsce wernisaż wystawy "Chez Eugene" autorstwa nestora polskiej fotografii - Eugeniusza Hanemana.

Eugeniusz Haneman podczas otwarcia. / Fot. Witek KurowskiAutor jest jednym z najwybitniejszych polskich artystów fotografików. Postacią ważną również dla fotografii światowej. Jego życiorysu raczej nie trzeba przedstawiać, jednak na wszelki wypadek zamieściłem na końcu krótką notkę biograficzną.

Eugeniusz Haneman w ostatnim czasie prezentował przekrój swojej imponującej, wieloletniej twórczości na kilku wystawach retrospektywnych. Zdjęcia wtedy eksponowane, były w związku z tym różnorodne, związane jedynie nazwiskiem autora. Tym razem w Galerii AF oglądać możemy mniej spektakularną, ale spójną wystawę, na którą składa się 21 fotografii powstałych podczas wycieczek do Francji. Zestaw ten został dowcipnie zatytułowany od widocznego na jednym ze zdjęć napisu "Chez Eugene", czyli po prostu "U Eugeniusza".

Fragment ekspozycji / Fot. Witek KurowskiNa czarno-białych kadrach oglądać możemy typowe dla tego autora zdjęcia reportażowe oraz architekturę. Zabytkowe francuskie budowle, które można znaleźć na tysiącach pocztówek przedstawiane są poprzez fragmenty, wybrane detale. Nie zabrakło także budynków nowoczesnych, które choć dziś nie budzą większych emocji, to w czasach gdy zdjęcia te były wykonywane, stanowiły atrakcję dla gości z naszej części Europy. A pośród tych geometrycznych kształtów uwiecznione zostały postaci mieszkańców lub turystów w codziennych sytuacjach, którzy właśnie przechodzili lub odpoczywali na skwerze. Całość swoim wakacyjnym klimatem doskonale wpasowuje się w termin ekspozycji.

Anna Klimanek. / Fot. Witek Kurowski91-letni dziś mistrz Haneman, nadal jest pełen dobrego humoru i dystansu do swojej osoby. Podczas otwarcia nie stronił od żartów, a później chętnie rozmawiał z zainteresowanymi gośćmi. Po oficjalnym rozpoczęciu wystawy i obejrzeniu zdjęć, zwiedzający na chwilę skupili się na twórczości innego artysty o tym samym imieniu. Dwa utwory Eugène Bozza wykonane przez Annę Klimanek ze Szkoły Muzycznej im. Henryka Wieniawskiego wypełniły drugą część wernisażu.

Wejście do ośrodka Alliance Française. / Fot. Witek KurowskiWystawa będzie dostępna przez cały lipiec i pierwszy tydzień września. Można ją oglądać w każdy piątek w godzinach 13:30-15:30 w łódzkim Ośrodku Alliance Française przy ul. Narutowicza 48 I p. Na wernisaż następnej wystawy gospodarze zapraszają 10 września o godzinie 18:30.

Notka biograficzna

Eugeniusz Haneman - ur. w 1917 r. w Warszawie - fotografuje od początku lat 30. ubiegłego wieku. Wtedy też uzyskał wykształcenie fotograficzne i rozpoczął pracę w tej profesji. W czasie Powstania Warszawskiego był fotoreporterem Delegatury Rządu na Kraj. Po wojnie pracował jako operator Polskiej Kroniki Filmowej, wykładowca w Instytucie Filmowym w Krakowie i Państwowej Wyższej Szkole Filmowej, Telewizyjnej i Teatralnej w Łodzi (w latach 1953-2005).

Autor składał autografy na zaproszeniach i albumach. / Fot. Witek KurowskiJest najstarszym żyjącym Członkiem Związku Polskich Artystów Fotografików (od 1947r.) związanym szczególnie ze środowiskiem łódzkim - od 1950 członek Łódzkiego Towarzystwa Fotograficznego, a od 1998 jego Członek Honorowy. Uczestnik ponad 170 wystaw i konkursów krajowych i międzynarodowych, a także wielu wystaw indywidualnych eksponowanych w kraju i za granicą. Jego prace reprodukowane były w niezliczonych publikacjach, a fotografie z czasów wojny znajdują się w zbiorach Muzeum Powstania Warszawskiego.

Wielokrotnie nagradzany i odznaczany. Ze względu na swe wybitne życiowe osiągnięcia uhonorowany m.in.: Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski i Warszawskim Krzyżem Powstańczym, Medalem Jana Bułhaka nadanym przez ZPAF, Medalem 150-lecia fotografii, AFIAP - tytułem Światowej Federacji Sztuki Fotograficznej, Złotą Odznaką Federacji Amatorskich Stowarzyszeń Fotograficznych w Polsce, Medalem za zasługi dla PWSFTviT w Łodzi, Złotymi Skrzydłami - statuetką od Towarzystwa Przyjaciół Łodzi oraz medalem Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego "Zasłużony Kulturze Gloria Artis".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.