Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

4941 miejsce

Fotokast – nowe spojrzenie na fotografię

Kolejne, bardzo ciekawe spotkanie miało miejsce w ramach cyklicznej imprezy Piekielne Piątki w Exif Studio Tomka Staszewskiego przy ul. Ogrodowej w Warszawie. Tym razem gościem specjalnym był wybitny fotograf i artysta Andrzej Zygmuntowicz.

Andrzej Zygmuntowicz podczas pokazu / Fot. Exif StudioTemat pokazu „Fotokast – nowe spojrzenie na fotografię” wzbudził ogromne zainteresowanie. Tuż przed pokazem studio było wypełnione po brzegi.

Fotokasty, które coraz częściej pojawiają się na stronach internetowych gazet, portali, agencji fotograficznych oraz na festiwalach fotografii powoli zastępują reportaże w gazetach. To wynik nieodwracalnych przemian w świecie mediów. Twórcy, reportażyści muszą więc w tym nurcie podążać. Zgodnie z przysłowiem - kto się nie rozwija ten się cofa. Właśnie fotokasty publikowane są przez tak uznane dla reportażu marki jak agencja Magnum Fotos, BBC, New York Times czy Seven VII. Czy fotokast zastąpi reportaż? Czy to jeszcze fotografia czy bardziej projekcja filmowa? Na te wciąż otwarte pytania trudno o jednoznaczną odpowiedź. Spotkanie w Exif Studio miało nas przybliżyć do jej znalezienia.

Tomek Staszewski krótko wprowadził uczestników w tematykę spotkania i przekazał głos zaproszonemu gościowi. Andrzej Zygmuntowicz powiedział czym jest fotokast, w jaki sposób się go tworzy a następnie kolejno omówił prace wykonane przez studentów Wydziału Dziennikarstwa UW: Jakuba Szameto, Marcina Wrony, Anny Woźniak, Michała Kudłacza i Adama Torbusa.

Tłumnie wypełniona sala Exif Studia podczas pokazu / Fot. Exif StudioFotokast „Nie tylko pomarańcze” – M.Kudłacza i A.Torbusa pokazał nam „ekosystem” Stadionu Dziesięciolecia z perspektywy handlujących tam obcokrajowców i polskich klientów. Autorzy skonfrontowali go z powstającym Stadionem Narodowym. To posępna wizja ludzi tracących miejsca pracy, jednak w imię czegoś lepszego. Nie czuć w przekazie buntu, raczej zrozumienie przemian i … smutek przemijania. Pokaz został nagrodzony brawami.

A.Zygmutowicz zaprezentował również fotokasty uznanych fotografików polskich i zagranicznych. Mogliśmy zobaczyć prace m.in.: Łukasza Trzcińskiego, Bogdana Krężela, Maćka Nabrdalika oraz Sophie Gerrard, Guya Martina, Cristiny Garcia Rodero, Bruca Davidsona i Stefano de Luigi. Wiele z nich wzbudziło aplauz publiczności. W niektórych z powodzeniem wykorzystano materiały pochodzące z lat siedemdziesiątych XX wieku.

Plakat / Fot. Exif StudioPrezentacje udowodniły jak ważne w takim przekazie jest zintegrowanie obrazu z dźwiękiem, który bardzo często „przewodzi”, jakby prowadząc po meandrach kadrów. Muzyka uwodzi widza, wprawia go w odpowiedni nastrój - raz grozy, innym razem nostalgii, tylko po to aby wzmocnić przekaz wizualny. Nie dominuje, ale dopełnia obraz, który staje się nieco innym tworzywem.

Na ekranie pojawiały się zdjęcia przetykane krótkimi filmami, wzbogacane muzyką, komentarzami autorów, wypowiedziami bohaterów czy też głosami nagranymi podczas realizacji filmów. Zygmuntowicz zwracał uwagę na błędy popełniane przez autorów.

Po zakończeniu pokazu długo trwały ożywione dyskusje. Gość odpowiadał na pytania, udzielał wskazówek a uczestnicy wymieniali się spostrzeżeniami i wrażeniami z przedstawionych prezentacji. Atmosfera jak zawsze była wspaniała.

Wydarzenie objęte było patronatem medialnym przez Wiadomości24.pl.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (8):

Sortuj komentarze:

Świetnym przykładem i polem popisu dla twórców fotokastów są multimedialne materiały z ceremonii ślubnych. Całość zależy od pomysłowości i kreatywności autorów. Ogólnie ciekawa zabawa dla montażystów a zachwyt i uśmiech na twarzach odbiorców, najlepszą zapłatą, powodem do satysfakcji i motywacją do poszukiwania nowych koncepcji prezentacji.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Basia
  • Basia
  • 28.02.2011 09:00

Pani Tereso, gratuluję ciekawego tematu (to chyba unikat).

Komentarz został ukrytyrozwiń
Zbigniew Daszczuk
  • Zbigniew Daszczuk
  • 27.02.2011 23:05

autorka: Ewa Morawska;) pozdrawiam i gratuluje artykułu!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niestety nie zanotowałam, a nazwisko nie pojawiło się/nie zauważyłam na ekranie. Fotocast był bardzo ciekawy, podobał się publiczności i otrzymał gromkie brawa.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Ilona
  • Ilona
  • 27.02.2011 19:53

w artykule zapomniano podać nazwiska jeszcze jednej osoby z UW ktorej fotokast byl odtworzony na samym koncu

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 27.02.2011 15:59

Tylko pozazdrościć...5*

Komentarz został ukrytyrozwiń
Jarzębinka
  • Jarzębinka
  • 27.02.2011 15:13

Panie Bartku, sądzę, że wyjaśnienie, czym jest fotokast autorka zawarła w poniższej wypowiedzi: (cyt.) "Na ekranie pojawiały się zdjęcia przetykane krótkimi filmami, wzbogacane muzyką, komentarzami autorów, wypowiedziami bohaterów czy też głosami nagranymi podczas realizacji filmów."
Pani Tereso, ciekawy temat, gratuluję :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Była zapowiedż imprezy link a teraz już wiadomo jak było. 5* dla autorki!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.