Facebook Google+ Twitter

Fotopodcast. Ożywić nasze fotografie

Generalnie fotopodcastów używa się by pokazać fotografie, zupełnie w innym świetle. Dodanie dźwięków (np. nagranych podczas fotografowania), dodaje zdjęciom niesamowitego uroku.

Czasem jest tak, że kiedy zgrywamy zdjęcia na komputer, przeglądamy je i zastanawiamy się co dalej. Przewijanie zdjęć za pomocą klawiatury, oglądanie ich jako pokaz slajdów, nie sprawia nam już radości. W takiej względnie beznadziejnej sytuacji, potrzebujemy pomysłu, dźwięków i komputera. Wyjściem jest podcast!

Co to jest podcast?


Fotopodcasty możemy bez problemu umieszczać w internecie, za pośrednictwem serwisu You Tube. / Fot. Robert DanielukTo rodzaj internetowej publikacji, zawierającej dźwięk lub obraz. W naszym przypadku jest to połączenie dźwięku i fotografii. Dla osób, które chcą dowiedzieć się więcej o historii podcastingu, zalecam zapoznanie się z Wikipedią.

Fotopodcast doskonale nadaje się do prezentowania reportaży. Gdy zdjęcia ożywają, zaczynamy je inaczej odbierać. Dzięki programom do tworzenia podcastów możemy poruszyć swoje prace i podzielić się nimi z całym światem.

Jak zrobić fotopodcast?


Najprostszą aplikacją do zrobienia fotopodcasta, jest Windows Movie Maker (dostępny na naszym Windows XP oraz Vista). Na Macach jest do tego inna aplikacja, iMovie. Jednak zajmijmy się bardziej dostępnym Windowsem i jego aplikacją. Zacznijmy więc budować nasz pierwszy fotopodcast:

1) Zbierzmy ciekawy cykl fotografii, najlepiej jedno tematycznych. Niech będą to zdjęcia z naszej wycieczki. oczywiście, im materiał ciekawszy, tym lepiej!

2) Kiedy już mamy gotowy materiał, musimy go przejrzeć jeszcze raz. Dokładna selekcja materiału pozwoli uczynić go bardziej treściwym. To szalenie ważna sprawa.

3) Jeżeli mamy już zdjęcia, szukamy dźwięków. Oczywiście, nie każdy nagrywa dźwięk otoczenia podczas fotografowania. W takim przypadku wybieramy jakiś utwór muzyczny. Im lepiej dopasowany do obrazów, tym efekt lepszy. Jak w filmie.

Po lewej stronie mamy opcję importu fotografii, muzyki, wideo oraz tworzenie napisów. / Fot. Robert Danieluk4) Uruchamiamy aplikację Windows Movie Maker. Obsługa programu jest bardzo instynktowna. Po zaimportowaniu naszych fotografii, ustawiamy w opcjach czas trwania jednego zdjęcia. Możemy ustawić czas 4 sekundy. W zależności od naszych potrzeb czas ten może być zmieniany. Tak zbudowana kolekcja pozwoli nam na rozpoczęcie działania. Wszystkie obrazy przeciągamy na ścieżkę czasową (na zdjęciu obszar na samym dole). Pamiętajmy, że właściwa kolejność naszych fotografii, wpływa na końcowy odbiór całego materiału. Możemy poukładać
zdjęcia na przemian z planem dalekim i bliskim.

Do przejść używamy efektów, zamieszczonych w programie. / Fot. Robert Danieluk5) Nasz fotopodcast musi być atrakcyjną formą, dlatego musimy użyć w nim różnych przejść i efektów. Do tego idealnie nadają się proste efekty. Po wybraniu przejścia (np. przenikanie), umieszczamy efekt między fotografiami (przenosimy go w miejsce między dwoma fotografiami). Dzięki temu uzyskamy płynne przejście między obrazami. Trzeba spróbować wszystkich efektów by mieć pewność, że ten wybrany jest idealny do naszego fotopodcastu.

6) Teraz kiedy mamy już zbudowany materiał, importujemy dźwięk. Nasz podkład może być w formacie mp3 lub wav. Szalenie ważną sprawą jest sprawne dopasowanie audio do obrazu. Źle dobrany dźwięk może zepsuć nasze dzieło. Dobre zsynchronizowany obraz z dźwiękiem to połowa sukcesu. Drugą połową jest sam materiał.

7) Kiedy chcemy już wyeksportować nasz fotopodcast, zalecam parokrotne przejrzenie całości. Można nawet zapytać kogoś, czy czegoś w naszym fotopodcaście, nie brakuje. Każdy z nas widzi świat inaczej, więc wasz fotopodcast może zostać odebrany zupełnie inaczej przez różne osoby. Windows Movie Maker umożliwia zapisanie pliku końcowego w różnej kompresji. Po zapisaniu, możemy cieszyć się naszym dziełem.

Co dalej?


Fotopodcasty z najwyższej półki. Duża inspiracja. / Fot. screen z mediastorm.org Mogę nawet zaryzykować i powiedzieć, że budowanie naszego fotopodcastu (następnym razem przed rozpoczęciem fotografowania!), trzeba zacząć od oglądania. Oczywiście tego co najlepsze, tego co zostało zrobione przez profesjonalistów. Bez dwóch zdań fotopodcasty ze stajni Mediastorm, to majstersztyk. Polecam zapoznanie się z tym materiałem. Wartym uwagi jest materiał fotografa agencji Magnum, o dzieciach dotkniętych tragedią Czarnobyla.

Natomiast nasze dzieło możemy umieścić na You Tube. Tak samo jak umieściłem swój fotopodcast z wakacji. Po pierwsze zaoszczędzi to nam miejsca na serwerze (o ile taki posiadamy), i całą zabawę z umieszczaniem filmików na naszej stronie www. Chciałbym wszystkich zachęcić, do ożywiania zdjęć i dzielenia się nimi z całym światem. Nie wszystko musi być nudne i leżeć w naszej elektronicznej szufladzie. Twórcy do dzieła!

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.