Facebook Google+ Twitter

"Fotoportret praski 1910-1970" - historia ukryta w zdjęciach

W fotogalerii café Studio 18, mieszczącej się przy ulicy Brackiej, 21 kwietnia została otwarta wystawa zatytułowana: „Fotoportret praski 1910-1970”. Wystawa pozwala zobaczyć portrety kilku pokoleń mieszkańców warszawskiej Pragi!

"Fotoportret praski 1910-1970". / Fot. Ewelina KrzaczkowskaIstniejące od października 2007 r. Muzeum Warszawskiej Pragi wystawiło niedawno kolekcję zdjęć wykonanych w latach 1910-1970, pochodzących z archiwum praskiego zakładu fotograficznego. Fotografie przedstawiają portrety prażan oraz ważne momenty z ich życia rodzinnego (takie, jak ślub, chrzciny, pierwsza komunia czy zakończenie roku szkolnego). Ekspozycja potrwa do 21 czerwca.

„Nie bardzo wiedziałem, co z nimi zrobić”


Według wstępnych ustaleń, w 1910 r. przy ulicy Targowej w Warszawie znajdował się zakład fotograficzny należący do Tekli Ostrowskiej. W ciągu następnych kilkudziesięciu lat kilkakrotnie zmieniał się jego właściciel, a zbiór negatywów i odbitek stale się powiększał. Jan Stolarczyk - obecny właściciel zakładu - przyznaje, że nie miał pomysłu, jak mógłby je wykorzystać, dlatego nienaruszone pozostawały dotychczas w archiwum. Dopiero artysta rzeźbiarz Mikołaj Starowieyski, który w 2006 r. wynajmował pracownię przy ul.Targowej (w tym samym budynku, w którym znajdował się zakład) odkrył leżące na poddaszu negatywy. Za pomocą Michała Sokolnickiego – założyciela Stowarzyszenia Nowa Praga, cały zbiór został przekazany Muzeum Historycznemu m.st. Warszawy. Z cennego podarunku ucieszyli się szczególnie pracownicy Muzeum Warszawskiej Pragi, którym w ten sposób powiększyła się kolekcja eksponatów.

- Oczywiście zbieramy nie tylko fotografie. Mile widziane są także wszelkiego rodzaju dokumenty czy przedmioty codziennego użytku - mówi Wiesława Wideryńska z Muzeum Warszawskiej Pragi. - Nasi pracownicy czekają na pamiątki w każdy czwartek w godz. 15-18. Zbiórki odbywają się w tymczasowej siedzibie naszego muzeum przy ulicy Targowej 45 - dodaje.

„Fotoportret praski”


"Fotoportret praski 1910-1970". / Fot. Ewelina KrzaczkowskaZ całego zbioru liczącego blisko 200 zdjęć do ekspozycji wybranych zostało ok. 90, z czego najwięcej powstało w latach 1958 - 1965. Najstarsze zdjęcie wykonano ok. 1910 r. Jest to jedyny szklany negatyw pochodzący sprzed I wojny światowej, który nie uległ zniszczeniu. Wbrew pozorom ze starych fotografii możemy wiele dowiedzieć się o stylu życia ludzi z tamtego okresu. I chodzi tu nie tylko o modę, jaka wówczas panowała, ale także (a może przede wszystkim) o ważną pozycję w hierarchii społecznej, jaką zajmowała wtedy rodzina. Na większości zdjęć zobaczymy kilkunastu, a na niektórych nawet kilkudziesięciu jej członków. Tym bardziej warto udać się do Studia 18, by obejrzeć wystawę i pomóc w identyfikacji chociaż części sfotografowanych prażan.

- Liczymy na to, że będą się do nas zgłaszać ludzie, którzy rozpoznają kogoś z rodziny lub znajomych – apeluje Pani Wiesława. - Dodatkowo wyłożyliśmy księgę pamiątkową, do której można się wpisać. Otrzymaliśmy już kilka zgłoszeń o rozpoznanych osobach ze zdjęć.

Kontakt: Muzeum Warszawskiej Pragi w organizacji
ul. Targowa 45, 03-728 Warszawa
tel.: 022 741 31 97

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.