Facebook Google+ Twitter

Fotowoltaika - przyszłościowe źródło pozyskania energii

Fotowoltaika ma szansę stać się w XXI w. ważnym źródłem energii na świecie. Dzięki stałemu technologicznemu procesowi i istotnej redukcji kosztów, systemy fotowoltaiczne wpisują się w strategię zrównoważonego rozwoju.

Technika PV Solar / Fot. MENU GROUPPostępujący kryzys energetyczny, zwyżkująca degradacja środowiska, między innymi właśnie w wyniku emisji dwutlenku węgla, stały się czynnikami przyspieszającymi rozwój technologii fotowoltaicznej i tworzenia nowych instalacji. Pomimo kryzysu gospodarczego jest to niezwykle szybko rozwijająca się dziedzina. Na początku XXI wieku rozwój tej branży oceniany był na poziomie 25% w ciągu roku. Obecnie jest to 10%, ale jest to i tak dobry rezultat.
Technologia Photo Voltaik to najnowsza technologia SOLARNA / Fot. MENU GROUP
Niekorzystne zmiany klimatyczne są ważnym powodem dynamicznego rozwoju ekotechnologii na całym świecie. Fotowoltaika (PV) to bezpośrednie przetwarzanie promienia świetlnego na energię elektryczną poprzez zastosowanie paneli fotowoltaicznych. Głównym surowcem do ich produkcji jest krzem. Energia słoneczna jest alternatywą dla tradycyjnych źródeł energii, czyli paliw kopalnianych - ropa naftowa, węgiel, gaz. Jest to także niewyczerpywane źródło energii, które jednocześnie jest przyjazne dla środowiska, a jej przetwarzanie nie pociąga za sobą emisji zanieczyszczeń do atmosfery.
Watykan korzysta z dobroci słońca i natury - System Solar Photo Voltaik / Fot. MENU GROUP
Światowy rynek fotowoltaiczny prężnie rozwija się mimo kryzysu gospodarczego. Większość instalacji PV znajduje się na rynku europejskim, a dokładniej w Niemczech, Włoszech, Hiszpanii, Francji, Czechach i Belgii. W 2012 roku na świecie najwięcej systemów fotowoltaicznych zamontowano w Niemczech. Zainstalowana została rekordowa ilość
- według szacunków NPD Solarbuzz - o łącznej mocy 7,6 GW, co stanowiło 26% wzrostu globalnego potencjału fotowoltaicznego w ubiegłym roku. Obecnie potencjał PV naszych zachodnich sąsiadów wynosi już ponad 32 GW.

Jak wskazują najnowsze dane European Photovoltaic Industry Association (EPIA), w zeszłym roku na całym świecie zainstalowano około 30-32 GW systemów PV, a globalny potencjał fotowoltaiki przekroczył 100 GW.
Aż około 69 GW z tej liczby pochodzi z Europy, co pozwala na zaspokojenie około 2,6% zapotrzebowania na energię generowaną na naszym kontynencie. Dane EPIA uwzględniają tylko systemy PV podłączone do sieci.

Polska jest obecnie największym rynkiem do zagospodarowania w dziedzinie PV w Europie. Rynek systemów fotowaltaicznych w naszym kraju ma duże możliwości i spodziewać się można w najbliższych latach jej dynamicznego rozwoju. Obecnie zainstalowane jest zaledwie około 3 MW mocy w instalacjach słonecznych PV, a większość z nich nie jest podłączona do sieci elektoenergetycznej. Czynniki ograniczające rozwój fotowoltaiki w Polsce to przede wszystkim brak odpowiedniego systemu wsparcia i przeszkody administracyjno-prawne. W najbliższym czasie zostanie uchwalona, a następnie wprowadzona w życie ustawa o odnawialnych źródłach energii (OZE). Dla fotowoltaiki zapisy w projekcie ustawy są szczególnie korzystne. Rozwiązaniem oczekiwanym długo przez nowo powstające firmy i potencjalnych użytkowników instalacji PV są zaproponowane w projekcie ustawy kwoty stałych taryf.

Klaster OZE i Menu Group, której głównym działaniem jest fotowoltaika, kolektory słoneczne, wiatraki, biogazownie, energetyki i lampy LED oraz jej siostrzana firma PV Solar już od dłuższego czasu promują PV w Polsce. Współpraca ze znaczącymi producentami paneli na świecie, takimi jak Solar Word Germany sprawia, że firmy dysponują kolekcją światowych, wydajnych paneli fotowoltaicznych. Inwertery i podzespoły elektrotechniczne od najlepszych firm, sprawdzonych na farmach słonecznych w całej Europie zapewniają długoletnią gwarancję ze strony Investment House Solar i PV Solar.

Anna Figiel, Bogdan Węgrzynek

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.