MKTG NaM - pasek na kartach artykułów

Fotyga i Macierewicz usłyszeli w USA: Trzeba wyjaśnić katastrofę smoleńską

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
W zeszłym tygodniu zbiegły się dwie ważne wizyty zagraniczne: ministra sprawiedliwości Jarosława Gowina w Rosji i dwójki posłów PiS – Anny Fotygi i Antoniego Macierewicza - w USA. Obie wizyty przyniosły podobne efekty.

Minister sprawiedliwości, Jarosław Gowin, odwiedził Rosję, aby spotkać się ze swoim odpowiednikiem, ministrem sprawiedliwości Federacji Rosyjskiej, Aleksandrem Konowałowem. Miał nadzieję przed rozmową, że załatwi zgodę ministra na zwrot Polsce wraku samolotu Tu-154M, rozbitego pod Smoleńskiem. Nie załatwił.

Podczas gdy minister Gowin prowadził rozmowy w Rosji, dwoje parlamentarzystów PiS - Anna Fotyga i Antoni Macierewicz, przebywając w Ameryce - rozmawiali z wpływowym senatorem republikanów, Johnem McCaine'm na temat pomocy USA w rozszyfrowaniu tajemnic w sprawie przyczyn katastrofy smoleńskiej. Ale podobnie jak minister Gowin niczego nie załatwili.

Lekka przesada, że nic nie załatwili. Zdobyli kredyt zaufania senatora, zrozumienie sprawy i miłe pouczające stwierdzenie: "Trzeba wyjaśnić katastrofę smoleńską". Senator był także uprzejmy szczerze przyznać gościom z dalekiej Polski, że to wielki dramat, "który USA rozumie".

Przejęty sprawą smoleńską, senator John McCaine, który kieruje Radą Dyrektorów Instytutu Republikańskiego i kandydował w przeszłości na prezydenta, ujawnił, iż "kwestia wyjaśnienia katastrofy będzie podejmowana przez Amerykanów w najbliższym czasie" - podaje serwis wpolityce.pl. Dwoje posłów PiS ambitnie przekonywało McCaine’a, że ich partia mogłaby z chęcią współpracować z Partią Republikańską.

Posłowie: Anna Fotyga i Antoni Macierewicz, którzy kilkakrotnie podróżowali do Ameryki - tym razem, jak zwykle wysłani przez szefa PiS, w związku z potrzebą pomocy w wyjaśnianiu katastrofy smoleńskiej, złożyli po powrocie "sprawozdanie" z wizyty w Stanach Zjednoczonych "Gazecie Polskiej Codziennie", za którą powtarzają inne serwisy.

Była minister spraw zagranicznych, Anna Fotyga, opowiadała: "Mówiliśmy, że sprawa smoleńska jest papierkiem lakmusowym zaangażowania USA w sprawy Europy i Polski" - pisze dziennik.pl. Poinformowała również, że jako posłowie PiS przekazali na ręce senatora McCaine'a "list od Jarosława Kaczyńskiego oraz memorandum dotyczące możliwej współpracy między Prawem i Sprawiedliwością a Partią Republikańską".

Antoni Macierewicz zapewniał, że rozmawiali z senatorem "o zaangażowaniu prezydenta Lecha Kaczyńskiego w budowanie stabilności Europy i regionu", a także o "jego zasługach w obronie Gruzji przed rosyjską agresją".

Dziennik.pl podkreśla, że "John McCaine jest jednym z najbardziej wpływowych amerykańskich polityków. Zasłynął m.in. tym, że domagał się wykluczenia Rosji z grupy G8". Ale w tej sprawie uzyskał tyle, ile dwójka posłów PiS po rozmowie z nim.

Znajdź nas na Google+

od 7 lat
Wideo

Nowi ministrowie w rządzie Donalda Tuska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto