Facebook Google+ Twitter

Fotyga: Polska weszła w rosyjską strefę wpływów

 • Źródło: Polska
 • Data dodania: 2010-10-08 07:16

- Śledzę obecność Polski w różnych gremiach międzynarodowych i widzę, że rządzący zaczynają tych spotkań unikać. Są po prostu lekceważeni. Nie są już potrzebni, swoje wykonali. W każdym państwie działają wywiady, ale nie w każdym państwie mają aż tak wiele do powiedzenia - mówi była minister spraw zagranicznych Anna Fotyga w rozmowie z Anitą Werner (TVN24) i Pawłem Siennickim.

Tragedia w Smoleńsku / Fot. WikipediaCzy dziś w Polsce rozwija się przemysł nienawiści?
Tak. Od dawna.

Od jak dawna?
Najpierw wiele lat temu zaatakowano Jarosława Kaczyńskiego, później mnie. W pewnym sensie byłam pionierem, ćwiczono na mnie metody, które potem wykorzystano do "dywanowego nalotu" na prezydenta. W jego przypadku z niektórych metod zrezygnowano jako nieefektywnych, a niektóre niebywale wzmocniono. Chciałam poznać ten mechanizm, więc żeby go zdiagnozować, wróciłam do tego, co o mnie wypisywano. Chciałam wiedzieć, co moje dzieci musiały wyczytywać.

Jaki był z tego wniosek?
W tych atakach była pewna logika, zidentyfikowałam stojące za nimi grupy polityczne czy grupy wpływów. Wobec prezydenta stworzono prawdziwy "przemysł nienawiści".

Za tymi atakami na Panią stały też służby specjalne?

Nie mam wątpliwości, że tak. Później strasznie atakowany był prezydent Kaczyński. Choć pewnych metod ataku, które już na mnie wypróbowano, wobec niego nie stosowano. Rozmawialiśmy o tym.

I co Pani mówił?
Twierdził, że osoba o moich cechach może być zbyt niszczona.

Może jednak Pani przesadza, taka jest debata w Polsce.

Doprawdy? Co innego jest poddawać kogoś krytyce, jestem na nią gotowa. Czymś innym jest stosowanie obscenicznego języka, który ma przyzwyczaić ludzi do obrzucania błotem. Chodzi o to, żeby doprowadzić do tego, że już wszystko wolno, że bariery zanikają.

Do czego to ma doprowadzić?
Na pewno to, co teraz dzieje się w Polsce, jest zagrożeniem demokracji. Wcale bym się nie zdziwiła, gdyby komuś przyszło do głowy zdelegalizować PiS. Powoli nastrój społeczny jest tworzony do tego typu akcji.

Naprawdę Pani uważa, że to jest możliwe?
Wystarczy poczytać wypowiedzi, choćby na mój temat na forach internetowych.

Przecież Pani wie, że internet to idealne miejsce do anonimowego obrzucania błotem. Co się pisze, co Panią tak niepokoi?
"Wreszcie skończcie z tą szmatą".

To akurat są groźby.
Przecież tak jest od kilku lat, odkąd byłam szefem MSZ. Jeśli się pisze, że "dobrze byłoby, gdyby Fotydze ktoś dał w łeb", to właśnie jest przygotowywanie gruntu pod ataki, także fizyczne.

Czy Pani bądź inni politycy PiS czują się fizycznie zagrożeni?
Tak sądzę. Chociaż ja się nie boję i nie sądzę, żeby inni się tym przejmowali.

Dobrze. To kto steruje atakami na PiS?

Nienawiść w Polsce jest rozprowadzana także poprzez działania czysto operacyjne. To nie są tylko osoby z polityki czy z mediów, to są też olbrzymie siły.

To służby specjalne stoją za atakami na PiS?
Nie mam wątpliwości, że tak jest. Tak wielkiej kampanii nie udałoby się stworzyć inaczej. Oni świadomie współdziałają z tymi, którzy są twarzami tej kampanii.

(...)

Katastrofa Smoleńska to mógł być zamach?
Tak, to mógł być zamach. Nie można tego wykluczyć. W każdym innym kraju to byłby pierwszy wariant, który by rozważano i którego nie odsunęłoby się na bok, póki by się go nie wykluczyło.

(...)

Polski rząd sprzedał śledztwo smoleńskie?

Tak.

Czy weszliśmy już w rosyjską strefę wpływów?
Tak uważam. Na pewno śmierć prezydenta to przyśpieszyła.

Rozmawiali Anita Werner i Paweł Siennicki

Czytaj więcej: PolskaTimes

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (23):

Sortuj komentarze:

Nie wiem czy to takie jasne:<a href="http://blogmedia24.pl/node/27904">link</a> i <a href="http://www.bibula.com/?p=22177">link</a> i <a href="http://www.youtube.com/watch?v=ZofR4YmsuHg
">link</a>.
Dlaczego komuś było tak spieszno usunąć materiały?!

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 09.10.2010 13:11

PIS ciągle zarzuca rządowi tuska, ze ten nie zajmuje się dostatecznie sytuacją obywateli. Ale kaczyński zamiast zrobić coś w tym kierunku co tydzień uczestniczy w jakiś uroczystościach upamiętniających ofiary. I zmusza do tego innych polityków PIS, bo trzeba pokazać, że "w kupie siła", a "lojalność przede wszystkim".

Najśmieszniejsze jest to, że jak po latach wychodzą brudy rządu kaczyńskiego i gabinetu ziobry to cała opozycja milknie. Najpierw udają, że nie przeczytali artykułu, a potem każdy pytany poseł nie widzi problemu i mówi o "odgrzewaniu sprawy". Na początku roku Tomasz Sekielski w filmie "Władcy marionetek" pokazał jak odbywa się uogólnianie opinii poselskiej w klubie poselskim - smsowo.

Komentarz został ukrytyrozwiń
czytelnik
 • czytelnik
 • 09.10.2010 00:33

Gdyby PiS,nie daj Bóg,wygrał wybory,to pani Fotyga zastałaby ministrem spraw zagranicznych.Według chcąc prowadzić konsekwentnie swoją politykę musiałaby zatrzepotać rzęsami,uśmiechnąć się głupowato i wypowiedzieć wojnę Rosji,Niemcom i każdemu innemu kto sie tej pani nie spodoba.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Łukaszu wiem co myślą młodzi ludzie. Wiem jakie są ich oczekiwania. I nie dziwię się pańskiej reakcji. A myśli pan, że ja czasami nie mam dosyć? Po prostu przestałam zwracać uwagę na to co mówią i piszą media. Opozycja ma prawo mówić i robić co jej się podoba, gdyby media nie poświęcały jej tyle uwagi , nie byłoby tego cyrku. Wolałabym np. dyskusje o polskich uczelniach i o tym co czeka młodych, którzy za rok kończą studia. Uważam jednak, że nie powinno się wracać do Prezydenta Kaczyńskiego. Mamy już innego Prezydenta i Jemu i Jego działaniu należy poświęcić uwagę.

Komentarz został ukrytyrozwiń
@Łukasz Brzezicki
 • @Łukasz Brzezicki
 • 08.10.2010 19:26

Powód jest banalny.Ta katastrofa spadła PiS-owi dosłownie z nieba.Gdyby nie ten wypadek PiS nie miałby racji bytu.W wyborach prezydenckich L.Kaczyński-zakładając,iż w ogóle by wystartował,przepadłby z kretesem.Tak więc paradoksalnie katastrofa to tlen i reanimacja dla tej śmiesznej partyjki i dla nie mniej śmiesznego prezesika.Trzeba uzbroić sie w cierpliwość bo jeszcze długo,mówiąc językiem młodzieżowym:PiS będzie jechał na tej katastrofie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
werol
 • werol
 • 08.10.2010 19:20

Ręce opadają jak się czyta stwierdzenia tej pani.Jaka była jakość polityki zagranicznej prowadzonej przez PiS to chyba teraz widać i czuć.Przecież ta cała Fotyga działa na szkodę państwa polskiego!Opowiadać,że urzędujący premier i,co gorsza prezydent,są zamieszani w rzekomy zamach i nazywanie ich zdrajcami,to co to ma być?!Komu ona wystawia świadectwo-sobie,Tuskowi,Komorowskiemu czy nam,wyborcom i obywatelom Najjaśniejszej Rzeczypospolitej?To sie w głowie nie mieści.Mam wrażenie,że PiS dąży do samounicestwienia po to,aby podnieść raban,że ich po raz kolejny biją.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Kożminski
 • Roman Kożminski
 • 08.10.2010 18:28

Bo to Platformiany PR - Panie Brzezicki!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 08.10.2010 18:20

Dodam jeszcze, ze dla mnie 10 kwietnia to jest przeszłość. A o przeszłości zwykłem zapominać, zwłaszcza o niemiłej katastrofie. Cytując dzisiejszą młodzież, "rzygam już tym", że codziennie w serwisach informacyjnych widzę jak politycy pis z Kaczyńskim na czele ciągną ten temat. Czemu skoro Lech Kaczyński nie żyje, jak pisze pani Wieczorek, nie można pozwolić żyć Polakom normalnie tylko trzeba nas męczyć kolejnymi aferami z tablicami, z "pomnikami które staną w całej Polsce (Kempa)", z "zamachem" i "spiskiem Tuska, Komorowskiego i Putina"?

Pani Magdo, dlaczego?

Komentarz został ukrytyrozwiń
 • Autor usunął profil
 • 08.10.2010 18:00

Pani Magdo,

Czemu więc brat Lecha, Jarosław, ciągle ciągnie tę farsę z jego uświęcaniem? A pani F(a)tyga wypowiada się o zabiciu Kaczyńskiego (przypominam: będąc ministrem wciaż "odmawiała komentrza", w każdej kwestii) przez spisek Rosjan, Tuska i Komorowskiego?

Przecież Lech już nie żyje. Niech Jarosław da spokój, pani Magdo.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Roman Kożminski
 • Roman Kożminski
 • 08.10.2010 17:56

Część Polactwa jest tak zaślepiona że gotowa jest zrezygnować z suwerenności na rzecz Rosji by tylko dokopać Kaczynskiemu i Parti PiS. Totalny obłed!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.