Facebook Google+ Twitter

Fragmenty rakiety chińskiej misji Chang 3 niszczą tamtejsze domy

Wystrzelenie 1 grudnia 2013 roku "Jadeitowego Królika", to sukces chińskiej misji Chang 3, której celem jest eksploracja Księżyca. Mniej powodów do zadowolenia mają Chińczycy, którym spadają na głowy fragmenty rakiety.

1 grudnia miało miejsce wystrzelenie rakiety Chang Zheng 3B (z chiń. "Długi Marsz') z bazy Xichang w prowincji Syczuan. To trzeci etap podboju Księżyca przez Chińczyków. Głównym celem misji jest umieszczenie na powierzchni naszego naturalnego satelity sześciokołowego łazika Yutu (z chiń. "Jadeitowy królik"). Poetyka nazwy nawiązuje do mitologii Państwa Środka, gdzie bogini Księżyca (Chang) i królik żyją na tym bliskim Ziemi obiekcie. Chińczycy wierzą, że królik przygotowuje tam eliksir nieśmiertelności. Poza tym, jak wyjaśnia Li Benzheng, zastępca kierownika chińskiego programu księżycowego: Yutu to symbol łaskawości, czystości i zwinności.

Po upadku rakiety Długi Marsz chińskiej misji Chang 3. High Power Rocketry blog; licencja: CC3.0. / Fot. high power rocketry blogSzczęśliwy przebieg misji nie obył się jednak bez dość poważnych kłopotów. W promieniu tysiąca kilometrów od kosmodromu zaczęły spadać na Ziemię fragmenty rakiety misji Chang 3. Wypadek miał miejsce już w 9 minut po starcie rakiety. Od wczoraj media całego świata potwierdzają te informacje. Poszkodowanymi są mieszkańcy wioski z prowincji Hunan. Mimo, że obyło się bez ofiar śmiertelnych, to zagrożenie okazało się dość poważne, a skutki dotkliwe dla tamtejszych Chińczyków. Zniszczeniu uległy dwa domostwa. Władze zdecydowały o pomocy finansowej szacując straty na 10,800 juanów (ok. 1,800 $) i 5,200 juanów (ok. 850 $).

Kosmiczny wypadek najdotkliwiej odczuł Yang Weihan, którego cytuje Global_Post: Szczątki wybiły dużą dziurę w dachu spichlerza i zniszczeniu uległa tona ryżu. Inny z mieszkańców przyznał, że łomot spadającego żelastwa przeraził go swoją potęgą. Chwilę później zauważył wraz ze swoją żoną rozbite drzwi domostwa.

Po upadku rakiety Długi Marsz chińskiej misji Chang 3. High Power Rocketry blog; licencja: CC3.0. / Fot. high power rocketry blogOkolica Suining została dzień wcześniej ewakuowana. 16.000 ludzi zostało powiadomionych o zagrożeniu upadkiem fragmentów rakiety nośnej. W sumie zabezpieczono na całym terenie ludność w liczbie ponad 150.000 osób (!). W tamtejszych stronach jest to już dobrze znane zjawisko. Od początku lat 90-tych mieszkańcy doświadczyli co najmniej 20 wypadków ze złomem spadającym z nieba. Na przestrzeni lat odnotowano dwie ofiary śmiertelne. Zginęli ludzie porażeni prądem linii energetycznych wysokiego napięcia, które zerwały szczątki spadającej rakiety. W większości przypadków brak oficjalnych wiarygodnych danych, gdyż informacje były utrzymywane w tajemnicy przed opinią publiczną.

Jak zaznaczył dla Global_Times profesor prawa Ren Zili z Uniwersytetu Beihang, władze mają zamiar objąć zagrożony teren systemem ubezpieczeń dla mieszkańców. Pomysł wzorowany jest na doświadczeniach innych państw.

W przypadku udanego lądowania na Księżycu chińska misja będzie trzecią po Rosji/ZSRR i Stanach Zjednoczonych, która zapisze sukces na swoim kosmicznym koncie. Ostatnio gościła tam radziecka Łuna 24. Było to w 1976 roku (!). Obecnie prowadzona misja Chang 3 zakłada 3-miesięczny okres badań mineralogicznych i geologicznych powierzchni Srebrnego Globu. Będzie to też spektakularny sukces najnowocześniejszych chińskich technologii, które znalazły zastosowanie w misji Chang 3.

Planowe lądowanie przewidziano na 14 grudnia. "Yutu" rozpocznie pracę w miejscu znanym jako Sinus Iridium (z łac. Zatoka Tęczy); północno-zachodnia strona Mare Imbrium (z łac. Morze Deszczów). Jest to kolejny etap poprzedzający realizację zamierzeń wysłania pierwszego Chińczyka na Księżyc. Dotychczasowe dwie misje (2007 i 2010 rok) miały za zadanie umieszczenie sond na orbicie naszego naturalnego satelity.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.