Facebook Google+ Twitter

Fragmenty - wystawa sztuki polskiej II połowy XX wieku w CSW

Jan Cybis, Tadeusz Brzozowski, Jan Nowosielski, Tadeusz Kantor - to tylko niektóre nazwiska artystów, których prace podziwiać można w toruńskim Centrum Sztuki Współczesnej. To przekrój tendencji artystycznych ostatnich 60 lat w Polsce.

Fragmenty / Fot. Łukasz Kołtacki6 lutego wernisażem wystawy "Fragmenty" zainicjowano prezentację dzieł klasyków, do których należą: Jan Cybis, Piotr Potworowski, Jan Berdyszak, Tadeusz Brzozowski, Jan Nowosielski, Andrzej Wróblewski, Henryk Stażewski, Tadeusz Kantor, Zbigniew Makowski, Jan Tarasin, Józef Robakowski, Leon Tarasewicz, Teresa Pągowska, Izabella Gustowska, Grzegorz Klaman, Zofia Kulik, Roman Opałka i Zbigniew Libera.

Przygotowana dla Centrum Sztuki Współczesnej "Znaki Czasu" w Toruniu, we współpracy z Muzeum Okręgowym im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy ekspozycja, to obrazy, graficzne plansze, a także obiekty artystów, których myśl zaważyła na jakości polskiej plastyki. Tradycje kolekcjonerskie bydgoskiego muzeum sięgają lat międzywojennych. Utworzone w roku 1923 Muzeum Miejskie zgromadziło wiele muzealiów z myślą o stworzeniu dużej galerii sztuki polskiej.Kilkadziesiąt dzieł, wybranych spośród ponad 10 tysięcy, ukazuje kierunki, nurty i postawy twórcze w sztuce polskiej ostatnich 60 lat. Są to jednocześnie dzieła o wymiarze historycznym, wpisujące się w obecny kształt sztuki polskiej.

Zwiedzający / Fot. Łukasz KołtackiZwiedzający / Fot. Łukasz KołtackiPrace, jakie można napotkać na wystawie odzwierciedlają nurty koloryzmu, konstruktywizmu i wizualizmu. Równolegle pojawia się nurt abstrakcji ekspresyjnej w obrazach Tadeusza Brzozowskiego. Szczególne miejsce zajmuje malarstwo materii, reprezentowane przez Jadwigę Maziarską czy Danutę Urbanowicz z charakterystyczną fakturalnością kompozycji i kolażem. Dalej kaligrafia i symbolizm Stanisława Fijałkowskiego i Jana Tarasina, surrealistyczno - metaforyczne prace Zbigniewa Makowskiego, Jerzego Krawczyka, Bronisława Wojciecha Linkego i Romana Opałki.

W nurt tzw. nowej figuracji wpisują się dokonania członków grupy Wprost (Leszek Sobocki). W realizm pełny duchowości i mistycyzmu wprowadza z kolei twórczości Grzegorza Stachańczyka. Zbiór wszystkich obiektów, instalacji oraz fotografii umożliwia zapoznanie się z mediami, którymi posługują się artyści wyznaczający nowe ścieżki w polskiej sztuce (Marcin Berdyszak, Izabella Gustowska, Józef Robakowski).

Zwiedzający / Fot. Łukasz KołtackiZwiedzający / Fot. Łukasz KołtackiDzieła, jakie można oglądać w toruńskim CSW pozyskiwano dzięki przemyślanym i konsekwentnym zakupom, zarówno z wystaw ogólnokrajowych jak i ekspozycji organizowanych w związku z bieżącą działalnością muzeum, także bezpośrednio z pracowni twórców. Zbiory uzupełniane były w formie darów przez samych artystów, ale też ich spadkobierców. Efektem tych wieloletnich kolekcjonerskich działań i zabiegów jest jeden z najbardziej istotnych zbiorów sztuki polskiej II połowy XX wieku.

Ekspozycja w CSW czynna do 13 marca 2009 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.