Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Franciszek dla gazety "La Repubblica": Dwór to trąd papiestwa

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Wikimedia Commons
W udzielonym wywiadzie dziennikowi "La Repubblica", papież stwierdził, że dotąd przywódcy Kościoła byli głodni pochlebstw, przez "niezdrowe prowokowanie dworzan". Ruszają zmiany. Rozpoczyna się trzydniowe spotkanie z Radą Kardynałów.

Przywódcy Kościoła byli często narcyzami, głodnymi pochlebstw. Ponadto byli "niezdrowo prowokowani przez swych dworzan" – to słowa papieża Franciszka w rozmowie z włoskim dziennikiem "La Repubblica". - Dwór to trąd papiestwa - uzupełnił papież. Dziś Franciszek rozpoczyna trzydniowe spotkania z Radą Kardynałów. W jakiej sprawie? Zapewne na temat reform Kościoła i Kurii Rzymskiej. Zdaniem części obserwatorów zjawisk zachodzących w Watykanie - wywiad, którego Franciszek udzielił gazecie, zwiastuje główny temat obrad(?).

W opublikowanej rozmowie z redaktorem Eugenio Scalfarim, założycielem włoskiej "La Repubblici", Franciszek, mówiąc o Kurii Rzymskiej, którą chce zreformować, ocenił, że i w niej "niekiedy są dworzanie". - Ale to coś w swej złożoności innego - zaznaczył. Według papieża, największą wadą Kurii Rzymskiej jest to, że jest ona mocno "watykanocentryczna".

"Kościół - to nie przypadek, to wspólnota wiernych"

Papież dodał: Kuria "widzi i troszczy się o interesy Watykanu, które wciąż są w większości interesami tymczasowymi". Jego zdaniem, taka wizja "zaciemnia świat, który otacza Kurię". - Nie podzielam tej wizji i zrobię wszystko, by ją zmienić. Kościół jest i musi stać się znowu wspólnotą ludu Bożego i prezbiterów, proboszczów, biskupów "troszczących się o dusze".

W ocenie papieża - oni są na służbie ludu Bożego. - To jest Kościół, to nie przypadek, że słowo to różni się od Stolicy Apostolskiej - wyjaśnił. Papież podkreślił stanowczo: Stolica Apostolska "jest na służbie Kościoła".

Pytany przez dziennikarza o to, czy "komunizm go uwiódł", Franciszek odparł: "Jego materializm nie zrobił na mnie żadnego wrażenia. Ale poznanie go dzięki osobie odważnej i uczciwej było dla mnie przydatne, zrozumiałem niektóre rzeczy, aspekt socjalny, który potem odnalazłem w nauce społecznej Kościoła".

"Nie jestem Franciszkiem z Asyżu, nie mam jego świętości"

A, czy Jan Paweł II słusznie zrobił, podejmując walkę z teologią wyzwolenia, papież Franciszek z dalekiej Argentyny, skąd wywodziło się wielu jej głosicieli, poważnie odpowiedział: "Oni nadawali polityczny bieg swojej teologii, ale wielu z nich to byli wierzący i mieli wzniosłe pojęcie człowieczeństwa". - Nie jestem, oczywiście Franciszkiem z Asyżu, i nie mam jego sił, ani jego świętości - oświadczył papież, w rozmowie z Eugenio Scalfarim, z "La Repubblici".

Papież Franciszek spotka się dzisiaj (1 października) po raz pierwszy, z powołaną 13 kwietnia 2013 r. Radą Kardynałów. Ma ona pełnić rolę doradczą, decyduje papież – wyjaśnił dyrektor Biura Prasowego Stolicy Apostolskiej, ks. Federico Lombardi. Jak podkreślił - Rada Kardynałów, ma pomagać papieżowi w rządzeniu Kościołem powszechnym.

Rozpoczyna się narada Rady Kardynałów

Według włoskiego jezuity, księdza Lombardiego, Rada "wzbogaci rządzenie Kościołem o nowe forum konsultacji". Chodzi głównie o wspólne poszukiwanie, a nie o "kolegialny zarząd" Kościołem. Papież nie będzie jednak w żaden sposób związany propozycjami i wnioskami Rady. Do niego należy ich ocena i tylko od niego zależy, "czy będą wprowadzane w życie".

Wyjaśniając o papieskim sposobie rządzenia, ksiądz Federico Lombardi wskazał, że jego słowami-kluczami są - synodalność i rozeznawanie poprzez częste i cierpliwe konsultacje.

W porządku dziennym trzydniowych obrad Rady Kardynałów w Watykanie, będzie m.in. zbiór propozycji, liczący ok. 80 dokumentów, których syntezy dokonał sekretarz Rady, biskup Marcello Semeraro. Ponadto dodatkowe wnioski, mogą zgłosić jej członkowie, z którymi papież Franciszek już się indywidualnie spotykał. Papież będzie oczywiście obecny na obradach, jednak z przerwą na tradycyjną środową audiencję ogólną i audiencję dla uczestników sympozjum, zwołanego w 50. rocznicę wydania encykliki "Pacem in terris".

Rada niesie pomoc papieżowi w zarządzaniu Kościołem

W papieskiej Radzie Kardynałów, jest ośmiu purpuratów, którzy reprezentują wszystkie części świata i są mianowani przez Franciszka, w pierwszym miesiącu jego pontyfikatu. Zadaniem Rady jest niesienie pomocy papieżowi, w zarządzaniu Kościołem powszechnym oraz "przygotowanie projektu zmian w Konstytucji apostolskiej Jana Pawła II - Pastor bonus", służącej regulacji funkcjonowania Kurii Rzymskiej.

- Rada Kardynałów radzi, a papież decyduje - podkreślił ks. Federico Lombardi, rzecznik Watykanu. Rada Kardynałów - "to struktura z dużym autorytetem, ważna, do której papież może się odnosić, ale to nie znaczy, że musi jej słuchać" – dodał rzecznik. Dzisiejsza narada będzie odbywać się, w prywatnej bibliotece papieskiego apartamentu (dawniej domu papieża), w Pałacu Apostolskim, który od końca lutego 2013 stoi pusty, gdyż nowy biskup Rzymu, woli mieszkać w watykańskim Domu świętej Marty.

Doradcami papieża Franciszka zostali kardynałowie z pięciu kontynentów: Giuseppe Bertello z Włoch, Reinhard Marx z Niemiec, Francisco Javier Errazuriz Ossa z Chile, Oswald Gracias z Indii, Laurent Monsengwo Pasinya z Demokratycznej Republiki Konga, Sean Patrick O'Malley z USA, George Pell z Australii. Koordynatorem papieskiego gremium, papież mianował kardynała Oscara Rodrigueza Maradiagę z Hondurasu. Sekretarzem zaś został biskup Marcello Semeraro, ordynariusz Albano we Włoszech.

Stanisław Cybruch

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wskaźnik Bogactwa Narodów, wiemy gdzie jest Polska

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto