Facebook Google+ Twitter

Franciszek do matki skarżącej się, że syn nie chce się ożenić: "Niech pani nie prasuje mu koszul"

Papież Franciszek wywołał rozbawienie wiernych słowami o nadopiekuńczej matce i jej synu, który "nie żeni się, nie może się zdecydować, ma śliczną narzeczoną", gdy stwierdził: "Niech pani nie prasuje mu więcej koszul".

 / Fot. Wikimedia CommonsPo 11 godzinach pielgrzymki papieża Franciszka do miasta patrona swego pontyfikatu, niezwykły gość Asyżu, powrócił do Rzymu. Powrócił, ale pamięć po wizycie wśród uczestników kilku z nim spotkań, pozostanie długo. I długo jeszcze będzie omawiana, analizowana i komentowana przez dziennikarzy, wiernych i watykanistów.

Wizyta Franciszka w Asyżu w piątek, 4 października 2013 roku, przejdzie do historii i pamięci wiernych, nie tylko jako historyczny akcent z pobyt biskupa Rzymu, w mieście swojego patrona, ale też dzięki udanym żartom i celnym komentarzom, którymi wywoływał powszechny śmiech i entuzjazm słuchaczy. Nagradzali go za nie huraganami braw.

Prostym, zwyczajnym, zrozumiałym i łatwo trafianym do wyobraźni językiem, Franciszek dzielił się przede wszystkim swoimi doświadczeniami z pracy duszpasterskiej w Argentynie. Ogromny podziw i wielką falę braw, wywołały jego słowa podczas spotkania w katedrze świętego Rufina, kiedy powiedział: "Ja zawsze radzę nowożeńcom: kłóćcie się ile chcecie, niech latają talerze, ale nigdy nie kończcie dnia bez zgody". To jest - jak podkreślił papież - "sekret małżeństwa", dzięki któremu można uniknąć bolesnej separacji.

W przemówieniu do młodzieży żartował, wywołując ogromne rozbawienie słuchaczy, słowami o nadopiekuńczej matce wobec 30-letniego syna. Powiedział: Kiedy przychodzi do mnie matka i mówi mi, że ma 30-letniego syna, który nie chce się żenić, nie może się zdecydować, ma śliczną narzeczoną, ale się nie pobierają, ja odpowiadam: "Niech pani nie prasuje mu więcej koszul".

Franciszek, wracając się w katedrze do klarysek - zakonnic klauzurowych - wyznał: Przykro mi się robi, gdy spotykam siostry, które nie są wesołe. Czasem uśmiechają się, owszem, "jak stewardessy, ale nie uśmiechem pochodzącym z serca".

Papież przestrzegał także wiernych, przed sztucznym zachowaniem i postawami, bez krzyża i bez Jezusa. W ten sposób staniemy się "chrześcijanami z cukierni, pięknymi jak słodycze, ale nie będziemy prawdziwymi chrześcijanami" – stwierdził w miłym nastroju.

Do księży papież Franciszek apelował, aby nie nudzili przemówieniami, nie wygłaszali trudnych i niezrozumiałych kazań. Jak to ujął: Och, te niekończące się nudne homilie, z których nic się nie rozumie – stwierdził. Mówiąc do księży, zauważył: Idealny proboszcz, tak dobrze zna swoich parafian, że pamięta nawet imiona ich psów. Duchownym radził: bądźcie mniej bogaci w swoje słowa a bardziej bogaci w słowo Boże. Zwracając się do przedstawicieli wszystkich szczebli duchowieństwa, powiedział w tonie przyjaznym: "Do was mówię!"

Franciszek Jorge Bergoglio, jak sam siebie określił z początkiem pontyfikatu – człowiek z końca świata - jest pierwszym od 800 lat papieżem, który odwiedził historyczne miejsce w Asyżu. Nawiązując do symboliki miejsca, Franciszek powiedział: To dobra okazja, aby zachęcić Kościół do tego, aby się obnażył.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Może dożyjemy ślubu i wesela papieża? Czas już, czas!

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ BRK, córka nie pisze się na pranie gatków i skarpet, wystarcza jej prasowanie koszul.
Trzeba uszanować.

Ten papież podoba mi się coraz bardziej, jestem bliska zakochania.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jan Paweł II był w Asyżu w 1986 roku.
a zatem nie zgadza się

że Franciszek I jest pierwszym od 800 lat papieżem, który odwiedził historyczne miejsce w Asyżu.

PS ciekawi mnie co odpowiedziałby F1 na pytanie, że córka nie chce wyjść za mąż, mimo fajnego narzeczonego.?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.