Facebook Google+ Twitter

Franciszek Sas Wisłocki wspaniały człowiek i przyjaciel

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2009-07-19 20:05

Będąc ostatnio na wystawie w Minikowie w grupie znajomych związanych z Organzacją Producentów i Hodowców Bydła, trochę wspominaliśmy o jej pomysłodawcy i współtwórcy, nieżyjącym już niestety lekarzu weterynarii Franciszku Sas Wisłockim.

W grupie członków KKPOPiH Bydła / Fot. Karol SzmagalskiWystępował również w rolniczych programach telewizyjnych. Uczył zawodu młodszych kolegów, przekazując im całą swoją wiedzę i doświadczenie; praktykowali u niego także lekarze z zagranicy. Chętnie współpracował z pracownikami jednostek obsługujących rolnictwo. Uczestniczył w konferencjach, seminariach i wystawach organizowanych przez ODR w Zarzeczewie.

Człowiek znany i ceniony zarówno wśród pracowników wielu jednostek, jak i rzeszy hodowców, za swoją pracę otrzymał wiele odznaczeń, między innymi: Srebrną i Złotą Odznakę Honorową Zrzeszenia Lekarzy i Techników Weterynarii. W 1984 został odznaczony Srebrnym Krzyżem Zasługi oraz Srebrną i Złotą Odznaką „Za zasługi dla Województwa Włocławskiego". W 2004 roku otrzymał odznakę honorową „Zasłużony dla Rolnictwa" oraz medal przyznany przez Krajowe Centrum Hodowli Zwierząt w Warszawie.

Franek w środku / Fot. Karol SzmagalskiPomimo wielu obowiązków w pracy zawodowej, czynnie uczestniczył w rozwoju kultury fizycznej i turystyki na wsi. Pod koniec lat 80. był inicjatorem i doprowadził do utworzenia Konińsko-Pomorsko-Kujawskiej Niezależnej Samorządnej Organizacji, dla której opracował pierwszy statut. Po pięciu latach praca ta zaowocowała powstaniem Polskiej Federacji Hodowców Bydła na szczeblu krajowym, która przejęła ocenę i księgi hodowlane. Wielu hodowców korzystało i będzie korzystać nadal z jego wiedzy i doświadczeń, które chętnie przekazywał prowadząc wykłady, lub pracując w wielu gospodarstwach hodowlanych.
Franciszek Józef Sas Wisłocki mimo ciężkiej choroby pracował do końca swojego życia, z godnością znosząc cierpienie. 15 września 2006 roku zmarł. Spoczął na małym cmentarzu nad Gopłem, w miejscowości Połajewo, na ziemi, którą tak ukochał. Część Twojej pamięci, przyjacielu.

Karol Szmagalski
Tekst opublikowany pierwotnie http://www.ino-online.pl/blogi.php?e=1&w=729&us=5313


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.