Facebook Google+ Twitter

Franciszek Starowieyski nie żyje

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-02-23 17:52

W wieku 79 lat zmarł Franciszek Starowieyski, malarz, rysownik, grafik, twórca plakatów oraz scenografii teatralnej i telewizyjnej.

Artysta wywodził się z rodziny szlacheckiej, ukończył Akademię Sztuk Pięknych w Krakowie, a następnie w Warszawie. Należał do najwybitniejszych przedstawicieli polskiej szkoły plakatu.

Starowieyski był laureatem licznych konkursów w kraju i za granicą. Najważniejsze nagrody, jakie otrzymał, to m.in. Grand Prix na Biennale Sztuki Współczesnej w Sao Paulo w 1973 roku, Grand Prix za plakat filmowy na festiwalu w Cannes w 1974 roku czy Grand Prix na Międzynarodowym Festiwalu w Paryżu rok później.

Zrealizował ponad 20 spektakli Teatru Rysowania w różnych miejscach świata. Za najbardziej udane uważa Teatry w Wenecji i Paryżu, w Spoleto, Sewilli i Chicago. Przygotował inscenizacje teatralne między innymi do "Ubu króla" dla Teatru Wielkiego w Łodzi.

Zdjęcia artysty i jego dzieł.
Sylwetka artysty
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

[*] [*] [*] Smutne...wybitna postać...wielka strata dla kultury. Zapalam znicz ku pamięci Pana Starowieyskiego na stronie poświęconej pamięci Artysty http://odeszli-pamietamy.pl/Odeszli/3128/Franciszek_Starowieyski

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.