Facebook Google+ Twitter

Franciszek Walicki, ojciec polskiego rocka obchodzi 90. urodziny

Dzisiaj (20 lipca) Franciszek Walicki, ojciec polskiego rocka obchodzi dziewięćdziesiąte urodziny. Tworzył pierwsze zespoły mocnego uderzenia, m.in. z Niemenem, Kordą i Klenczonem.

Franciszek Walicki ( z lewej) z Józefem Skrzekiem / Fot. Wiesław WilczkowiakFranciszek Walicki urodził się 20 lipca 1921 roku w Łodzi, a w następnym roku mieszkał już w Wilnie. Nie ukończył tam szkoły. Opuścił ją z niską lokatą i przeniósł się do Gimnazjum i Liceum im. Książąt Sułkowskich (polski Eton) w Rydzynie, koło Leszna. Tak go wspomina Stanisław Ostrowski, kolega szkolny: „ Franek był przykładem skuteczności rydzyńskiego systemu wychowania. Przyjechał z sześcioma dwójami, opuszczał Rydzynę z piątkami i czwórkami. Był doskonałym sportowcem: lekkoatletą i koszykarzem. Ciekawe, że już wtedy interesował się muzyką. Leopold Kronenberg, jego kolega z klasy, komponował melodie, a Franek układał teksty”.

Egzotyczny rejs

Franciszek Walicki po maturze wybrał jednak Państwową Szkołę Morska w Gdyni. Przeżył wielką przygodę podczas wielomiesięcznego rejsu szkolnego „Darem Pomorza” na wyspy Morza Karaibskiego: Barbados, Martynikę, Puerto Rico, Jamajkę i Kubę w roku szkolnym 1938/1939. Powrócił do kraju w kwietniu 1939 roku.

Wybucha wojna. O jego postawie podczas okupacji świadczy Medal Sprawiedliwy Wśród Narodów Świata.

Przełożony rozstrzelany

Po wojnie Franciszek Walicki został powołany do marynarki wojennej w Polsce. Został redaktorem naczelnym fachowego kwartalnika Marynarki Wojennej Przegląd Morski (1946-1948) i miesięcznika Morze (1948-1952).

Zrezygnował z kariery w marynarce, gdy jego przełożonego kmdr. Stanisława Mieszkowskiego
rozstrzelano po fikcyjnym procesie grupy wyższych oficerów marynarki wojennej. Trafia potem do „Głosu Wybrzeża”. Jest autorem pierwszego w Polsce artykułu ujawniającego kulisy tragedii oficerów skazanych na karę śmierci lub dożywotnie więzienie. Tekst zatytułował „Miecz i prawo”.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

yahu pawul
  • yahu pawul
  • 02.10.2012 20:44

Walicki to wcale nie jest postać krystaliczna jak niektórzy usiłują to przeforsować !
Czytaj: http://dyskoteki-deejaye-prl.blogspot.com/p/franciszek-walicki-zrodo-wszelkiego-za.html

Komentarz został ukrytyrozwiń
Piotr Przybylski
  • Piotr Przybylski
  • 23.07.2011 13:45

Franciszek Walicki, znany także jako Jacek Grań. Można napisać w skrócie "człowiek legenda polskiego rocka". Dzięki Niemu dzisiaj możemy słuchać niezależnej polskiej muzyki. Jako twórca polskiego rock and rolla jeszcze nie wiedział o tym jak się Jego przygoda z muzyką skończy..., a najważniejsze jest to, że muzyka ta przetrwa kolejne 50 lat i jeszcze kolejne, a ja osobiście mam nadzieję, że "plastikowa muzyka " wygaśnie niebawem...
Niech żyje Franciszek Walicki i Rock & Roll!!!

100 lat Panie Franku!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń
Adam Dziedzic
  • Adam Dziedzic
  • 20.07.2011 23:27

Moje gratulacje.Powiązał wiele spraw w jedną całość.W tamtych czasach wychylić się z przyjętych kanonów zachowania,zainspirować do nowych trędów muzyki rozrywkowej było czymś niezwykłym.Z jednej strony beton komuny,który patrzył podejrzliwie szczególnie na jazz,bo kojarzono z zachodem a ludzie zawsze byli ciekawi i tym razem przełamali się .Złoty środek,teksty piosenek trafiające do dużych grup społeczności w różnym wieku i melodyjnść utworów.Wiele piosenek nucono w pracy,tramwaju a również tańczono w ich rytm.
Przede wszystkim pan Franciszek Walicki jest fenomenem,gdyż swoją działalnością niósł radość i zadowolenie.
Chętnie słuchamy jeszcze tamtych utworów,które zawsze są aktualne i pachną świeżością.

Komentarz został ukrytyrozwiń
ryszard węglewski
  • ryszard węglewski
  • 20.07.2011 14:35

"Długiego miłego życia " Panie Francziszku

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.