Facebook Google+ Twitter

Franciszkańska żywa szopka otwarta

W tym roku po raz 17. krakowski zakon OO. Franciszkanów zaprasza do pełnej zwierząt żywej szopki.

Otwarcie Żywej Szopki w Wigilię Bożego Narodzenia / Fot. Joanna IranowskaJej uroczyste otwarcie miało miejsce w wigilię Bożego Narodzenia o godzinie 22. Przy ulicy Franciszkańskiej 4, na skwerze naprzeciwko krakowskiej Kurii Biskupiej odbyły się jasełka w wykonaniu braci kleryków. Mimo deszczowej pogody, mieszkańcy przybyli licznie, by podziwiać przedstawienie i żywe zwierzęta wypożyczone z krakowskiego Ogrodu Zoologicznego: osiołki, owieczki oraz lamy.

Franciszkańskie jasełka / Fot. Joanna IranowskaO 23 życzenia krakowianom złożył biskup Jan Szkodoń, którego o zastępstwo wyjątkowo poprosił ks. kardynał Stanisław Dziwisz. Nie mógł przybyć osobiście z powodu przeziębienia. Ojcowie rozdawali zgromadzonym opłatki i zachęcali do miłego gestu składania sobie życzeń nawet ze stojącymi obok nieznajomymi.

Skwer przy Franciszkańskiej 4 znajduje się dokładnie na przeciwko krakowskiej Kurii Biskupiej / Fot. Joanna IranowskaW tym roku po raz pierwszy nie trzeba wychodzić z domu, aby podziwiać szopkę. Wystarczy wejść na stronę OO. Franciszkanów, gdzie jest transmitowana.

Warto jednak wybrać się tam osobiście, by poczuć niepowtarzalną atmosferę żywej szopki, której historia sięga średniowiecza. Pomysłodawcą dosłownego odtwarzania sceny narodzenia Jezusa był właśnie św. Franciszek z Asyżu. W Polsce tradycja jest znana dopiero od XX wieku.Zmarznięci mieli możliwość ogrzania się przy ognisku / Fot. Joanna Iranowska

Szopkę przy Franciszkańskiej będzie można odwiedzać jeszcze przez wszystkie dni świąteczne aż do niedzieli 27 grudnia włącznie. Codziennie odbywają się tam jasełka odgrywane dziś ponownie przez braci kleryków, a jutro przez dzieci ze Szkoły Podstawowej im. św. Franciszka z Asyżu w Poskwitowie oraz w wykonaniu młodzieży z Mszalnicy z powiatu nowosądeckiego. W programie również liczne koncerty, wspólne kolędowanie, możliwość ogrzania się przy ognisku i wypicia ciepłej herbaty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Co roku w stajence przybywa egzotycznych zwierząt i robi się z tego zoo np w Częstochowie nawet lamę wstawili do szopki ale zwiała nie zdziwi mnie jak za rok w jakimś mieście będzie tygrys,lew i słoń wszystko aby ściągnąć widza a wiara i prawda gdzieś odchodzą na bok.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Idea inscenizacji piękna, na pewno zachęci nie tylko dzieci. Ale martwi mnie jedno, a mianowicie fakt, że zakłada dość instrumentalne potraktowanie zwierząt. Ot, eksponat wypożyczony i wystawiony dla uciechy gawiedzi...

Kilka lat temu w Lublinie jakiś idiota podpalił szopkę. Były w niej żywe zwierzęta. Wiele z nich spłonęło żywcem, jak wiadomo drewno i słoma palą się w oka mgnieniu...

Komentarz został ukrytyrozwiń

W zoo nie, ale w ubogiej stajence, a to miejsce zamieszkują zwierzęta. Żywe. Matka Boska, Józef i Dzieciątko w Biblii również nie byli plastykowi. Żywa szopka ma pomóc wiernym w lepszym zrozumieniu tajemnicy Bożego Narodzenia. Do mnie ten pomysł przemawia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy to ma jakieś potwierdzenie w przekazach biblijnych aby Jezus się urodził w ZOO?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.