Facebook Google+ Twitter

Francja bez entuzjamu o Obamie. Benedykt XVI składa mu życzenia

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-20 16:55

Nad Sekwaną, media i politycy przestrzegają przed nadmiernym entuzjazmem związanym z prezydenturą Baracka Obamy. A papież Benedykt XVI składa politykowi życzenia konsekwentnego dążenia do realizacji stawianych sobie celów, jakimi są zrozumienie i współpraca między narodami.

Media francuskie podkreślają, że dla wielu Obama stał się już niemal bogiem, od którego wymaga się spełnienia wszystkich życzeń. Natomiast politycy zwracają uwagę, że Barack Obama będzie przede wszystkim amerykańskim patriotą, a nie globalnym obrońcą praw człowieka.

- Za granicą oczekuje się od niego, że będzie jednocześnie - kimś w rodzaju światowego szefa Amnesty International, sekretarza generalnego ONZ, przewodniczącego Greenpeace i wszystkich lig przeciw rasizmowi - zauważa dziennik "Le Monde". Tymczasem, według dziennika, jest zupełnie oczywiste, że nowy lokator Białego Domu będzie się troszczył najpierw o interesy ekonomiczne i strategiczne swojego kraju.

Jednak zdaniem "Le Monde", prezydentura Obamy jest przełomem, i nie tylko dlatego, że będzie on pierwszym czarnoskórym prezydentem USA. Prezydent Nicolas Sarkozy powiedział zaś, że "nie możemy się doczekać", kiedy nowy prezydent Obama zabierze się do pracy, byśmy "mogli razem z nim zmieniać świat".

Podczas gdy media i politycy we Francji, Benedykt XVI życzy nowemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych konsekwentnego dążenia do realizacji stawianych sobie celów, jakimi są zrozumienie i współpraca między narodami. Papież napisał telegram do Baracka Obamy, w którym zapewnia, że prosi Boga, by obdarzył go "niezawodną mądrością i siłą" w wypełnianiu szczytnych obowiązków.

Papież wyraził nadzieję, że pod przywództwem Obamy naród amerykański nadal będzie czerpać ze swego religijnego i politycznego dziedzictwa. Benedykt XVI przypomina o ludziach, którzy z utęsknieniem czekają na wyzwolenie od plagi ubóstwa, głodu i przemocy.

Obserwatorzy podkreślają, że to już druga depesza Benedykta XVI do Baracka Obamy. Pierwszą papież wysłał do niego natychmiast po wyborach, co było odstępstwem od watykańskiego protokołu.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.