Facebook Google+ Twitter

Francja. Elektrownie atomowe powodują wzrost zachorowań na raka?

We Francji odnotowano wzrost liczby zachorowań na nowotwory wśród dzieci mieszkających w pobliżu elektrowni atomowych.

Zdjęcie ilustracyjne / Fot. ThaRemix/Creative Commons 2.0Badania przeprowadzone przez francuską naukowiec Jacqueline Clavel z Centrum Badań Epidemiologicznych i Zdrowia Ludności we Francji, wykazały wzrost liczby zachorowań na białaczkę u dzieci mieszkających w pobliżu 19 francuskich elektrowni jądrowych - informuje thelocal.fr. Wzrost ten odnotowano w latach 2003-2007. Jednak tendencja okazała się nieprawdziwa, kiedy przeanalizowano dłuższy okres czasu.

Francuscy naukowcy odnotowali 14 przypadków białaczki u dzieci mieszkających w promieniu pięciu kilometrów od elektrowni atomowych w przeciągu 6 lat. Jest to prawie dwukrotnie więcej niż krajowe wskaźniki dla tego samego typu choroby w podobnej grupie wiekowej. "Jeśli weźmiemy pod uwagę okres czasu 1990-2007, tendencja wzrostowa zanika" - mówiła Clavel.

"Nie można na tej podstawie z całą pewnością, potwierdzić powiązania wzrostu zachorowań z bardzo słabym promieniowaniem jonizującym, emitowanym przez elektrownie, ale nie można też tej tendencji wzrostowej zignorować" - dodaje.

Zwiększona częstość występowania przypadków białaczki obejmuje tylko strefę w promieniu pięciu kilometrów od obiektów elektrowni. Clavel i jej współpracownicy badali ryzyko zachorowań na nowotwór w zakresie dwóch czynników: odległości od źródła promieniowania i stopnia narażenia na promieniowanie.

Czytaj dalej --->

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Brawo. Świetny materiał..

Komentarz został ukrytyrozwiń

A Palikot ma zamiar budować referendum w sprawie naszych krajowych atomówek. Ciekawe, czy to znowu tylko austriackie gadanie ...

Komentarz został ukrytyrozwiń
martyna
  • martyna
  • 13.01.2012 18:54

W Niemczech jest jeszcze gorzej, kilka atykułów o tym można przeczytać na stronie www.ian.org.pl, o le ona jeszcze funkcjonuje. A tak serio - gdzie by EA nie stawiano i jakich technologii nie użyto - białaczki dokoła reaktorów są wszędzie. Lekarze już nie boją się o tym mówić głośno. I po to chyba są :-)

Komentarz został ukrytyrozwiń
john
  • john
  • 13.01.2012 10:25

i co z tego? rząd wie lepiej! jak mówi, że atom jest czysty i wydobywanie łubków nie szkodzi to wie co mówi!, a to jak zwykle brednie eko-terrorystów!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.