Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Francja. Elektrownie atomowe powodują wzrost zachorowań na raka?

Dorota Porwisz
Dorota Porwisz
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjne ThaRemix/Creative Commons 2.0
We Francji odnotowano wzrost liczby zachorowań na nowotwory wśród dzieci mieszkających w pobliżu elektrowni atomowych.

Badania przeprowadzone przez francuską naukowiec Jacqueline Clavel z Centrum Badań Epidemiologicznych i Zdrowia Ludności we Francji, wykazały wzrost liczby zachorowań na białaczkę u dzieci mieszkających w pobliżu 19 francuskich elektrowni jądrowych - informuje thelocal.fr. Wzrost ten odnotowano w latach 2003-2007. Jednak tendencja okazała się nieprawdziwa, kiedy przeanalizowano dłuższy okres czasu.

Francuscy naukowcy odnotowali 14 przypadków białaczki u dzieci mieszkających w promieniu pięciu kilometrów od elektrowni atomowych w przeciągu 6 lat. Jest to prawie dwukrotnie więcej niż krajowe wskaźniki dla tego samego typu choroby w podobnej grupie wiekowej. "Jeśli weźmiemy pod uwagę okres czasu 1990-2007, tendencja wzrostowa zanika" - mówiła Clavel.

"Nie można na tej podstawie z całą pewnością, potwierdzić powiązania wzrostu zachorowań z bardzo słabym promieniowaniem jonizującym, emitowanym przez elektrownie, ale nie można też tej tendencji wzrostowej zignorować" - dodaje.

Zwiększona częstość występowania przypadków białaczki obejmuje tylko strefę w promieniu pięciu kilometrów od obiektów elektrowni. Clavel i jej współpracownicy badali ryzyko zachorowań na nowotwór w zakresie dwóch czynników: odległości od źródła promieniowania i stopnia narażenia na promieniowanie.

Czytaj dalej --->

Bardzo niska dawka promieniowania, w połączeniu z faktem, że ryzyko zachorowania nie maleje proporcjonalnie do odległości i nie przemawia na korzyść tezy, że promieniowanie jest czynnikiem powodującym wzrost liczby zachorowań.

Jednym z możliwych wyjaśnień, może być duża rotacja mieszkańców w pobliżu elektrowni jądrowych. Stały napływ ludności, niesie ze sobą nowe wirusy i bakterie, a to z kolei oznacza, że organizm ludzki narażony jest na czynniki chorobotwórcze, na które jeszcze nie zdążył się uodpornić. To "mieszanie ludności" mogłoby również tłumaczyć wyższe wskaźniki zachorowań na białaczkę, w pobliżu dwóch nuklearnych elektrowni w Wielkiej Brytanii i jednej w Niemczech.

Hipoteza ta opiera się na przypuszczeniach, że ryzyko zachorowania na białaczkę we wczesnym wieku, jest większe pod wpływem obecności niektórych, jeszcze nieznanych infekcji wirusowych. Po raz pierwszy promieniowanie zostało okrzyknięte przyczyną białaczki we wczesnych latach osiemdziesiątych, kiedy to naukowcy odkryli dziewięć przypadków choroby i powiązanych z nią chłoniaków nieziarniczych - prawie dziesięciokrotnie więcej niż się spodziewano - w pobliżu elektrowni atomowej w północno-zachodniej Anglii.

Kolejne badania jednak nie potwierdziły tej zależności. Statystycznie rzecz biorąc, zbyt mała ilość zaobserwowanych przypadków, nie pozwala naukowcom jednoznacznie określić związku przyczynowo – skutkowego.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Giganci zatruwają świat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto