Francja - Hiszpania. Grupowy hit o bezpośredni awans

Francja z Hiszpanią zagrają dziś mecz o sześć punktów. Drużyny te rywalizują o pierwsze miejsce w grupie, a tym samym bezpośredni awans na mistrzostwa świata w Brazylii. Pierwszy mecz grupowy między nimi zakończył się wynikiem 1:1.

Andrés Iniesta and Anthony Réveillère at Euro 2012 match Spain-France / Fot. Дмитрий НеймырокObecny lider grupy I, Francja jeśli dziś wygra zwiększy swoją przewagę nad obecnymi mistrzami Europy i świata do pięciu punktów. Dzięki temu Trójkolorowi byliby niemal pewni pierwszego miejsca w grupie. Warunek? Pokonać Hiszpanię. Hiszpanie z kolei, aby myśleć o bezpośrednim awansie muszą wygrać. Sytuacja obu drużyn jest o tyle komfortowa, że bezpośredni awans i prawo do gry w barażach podzielą między siebie. Pozostałe drużyny mają tylko matematyczne szanse na zajęcie drugiego miejsca.

Niespodziewany remis skomplikował sytuację

Mistrzom świata i Europy w eliminacjach do turnieju w Brazylii wiedzie się różnie. Na cztery rozegrane dotychczas mecze dwa wygrali, a dwa zremisowali. Pokonanie Gruzinów i Białorusinów do najtrudniejszych nie należało. Jednak pojedynki z takimi ekipami, jak Francja i Finlandia pogorszyły obrońcom tytułu sytuację w tabeli, w której obecnie zajmują drugą pozycję, tracąc do Trójkolorowych dwa punkty. Sytuację mocno skomplikowała niespodziewana porażka z Finlandią.

W obu zremisowanych pojedynkach Hiszpanie byli blisko zwycięstwa. W spotkaniu w Madrycie z Francuzami prowadzili od 25. minuty po bramce Sergio Ramosa. Po upływie regulaminowego czasu gry, wynik się nie zmienił, ale sędzia doliczył cztery minuty. W 94. minucie do bramki Ikera Casillasa trafił Olivier Giroud. Z Finlandią Sergio Ramos również dał prowadzenie swojej drużynie. Z trzech punktów Hiszpanie cieszyli się tylko pół godziny, bo w 79. minucie meczu gola strzelił Teemu Pukki. Był to jedyny strzał Skandynawów oddany na bramkę Victora Valdesa.

Rewanż za porażkę w ćwierćfinale Mistrzostw Europy 2012

Francja eliminacje do MŚ2014 zaczęła od skromnego zwycięstwa ze Skandynawami. Dorzuciła do tego wygrane z Białorusią i Gruzją oraz remis z Hiszpanią, co pozwala na zajmowanie pierwszej pozycji w tabeli. Pewni swego być nie mogą, gdyż podopieczni Vicente del Bosque ostatniego słowa w tych eliminacjach nie powiedzieli. Po nieudanym EURO2012 Francuzi wreszcie mają drużynę, która potrafi wygrywać. W przypadku dzisiejszego zwycięstwa, zrewanżowaliby się mistrzom świata i Europy za porażkę w ćwierćfinale EURO2012.

Szyki podopiecznym Didiera Deschampsa może pokrzyżować hiszpańskie trio Xavi, Xabi Alonso I Sergio Busquets, które na mecz z Francuzami ma być już w pełni sił. W spotkaniu z Finlandią z powodu kontuzji nie zagrali Xavi i Xabi Alonso. Zmartwieniem del Bosque jest uraz Jordiego Alby z piątkowego meczu. Hiszpan ma problemy z mięśniami i będzie pauzował kilka tygodni.

W Francji większych problemów zdrowotnych nie ma. Nie zagrać może jedynie powszechnie krytykowany ostatnio za słabą grę w reprezentacji Karim Benzema, który nie strzelił gola już od ponad 900 minut. Ostatnią bramkę zdobył 5 czerwca 2012 roku w meczu towarzyskim z Estonią.

Dla obu reprezentacji jest to niezwykle ważny mecz. Porażka skomplikuje sytuację, a zwycięstwo wiele ułatwi. Obu ekipom po dzisiejszym meczu zostaną do rozegrania trzy spotkania. To wtedy ostatecznie będą się ważyć losy awansu.

Spotkanie Francja - Hiszpania dziś o 21.