Facebook Google+ Twitter

Francja i Niemcy najchętniej wznowiłyby współpracę NATO z Rosją

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-12-02 15:43

Ministrowie spraw zagranicznych NATO rozpoczynają (15.00) naradę w Brukseli, podczas której ocenią relacje z Gruzją i Ukrainą, oraz ich przygotowania do zbliżania się do Sojuszu. Szefowie dyplomacji 26 państw mają też zdecydować w jaki sposób będą układać stosunki z Rosją.

Pewne jest, że Gruzja i Ukraina nie otrzymają dziś planu, przygotowującego je do członkostwa w NATO, bo nie ma w tej sprawie jednomyślności wśród sojuszników. Na przyznanie planu nie chcą się zgodzić przede wszystkim Francja i Niemcy, które niechętnie widziałyby Gruzję i Ukrainę w Sojuszu.

Paryż i Berlin obawiają się w przyszłości wciągnięcia NATO w konflikt na Kaukazie i biorą pod uwagę sprzeciw Moskwy w sprawie dalszego rozszerzania NATO. To także Francja i Niemcy najchętniej i najszybciej wznowiłyby współpracę Sojuszu z Rosją, zawieszoną po sierpniowej wojnie na Kaukazie. Od tego czasu nie odbyła się żadna Rada NATO - Rosja, a kontakty ograniczone zostały do spotkań eksperckich. Ale i większość państw uznaje, że musi współpracować z Moskwą chociażby po to, by zapewnić tranzyt sprzętu do Afganistanu przez terytorium Rosji.

Dyplomaci Sojuszu mówią, że jeśli zapadnie decyzja o wznowieniu relacji, to będzie ona obwarowana warunkami i powinien pojawić się apel o wypełnienie planu pokojowego, czyli wycofanie rosyjskich wojsk z terenów okupowanych Gruzji.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.