Facebook Google+ Twitter

Francja. Imigranci szykują dzień bez imigranta

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2009-11-29 07:40

1 marca 2010 imigranci we Francji nie będą pracować ani wydawać pieniędzy. W ten sposób chcą pokazać jak wiele znaczą dla ekonomii tego kraju.

 / Fot. lajourneesansimmigres.orgProjekt francuskiej organizacji „Dzień bez imigranta” wzoruje się na bojkocie ekonomicznym przeprowadzonym 1 maja 2006 w USA. W odpowiedzi na restrykcyjny projekt ustawy imigracyjnej, ponad dziesięć milionów osób o latynoskich korzeniach na 24 godziny zaprzestało jakiejkolwiek aktywności ekonomicznej. Na ulicach odbywały się ogromne manifestacje, a część fabryk musiała wstrzymać produkcję. Według Peggy Derder, wice-prezydent organizacji, „tamten dzień poważnie wpłynął na świadomość Amerykanów”.

Francuska akcja ma mieć charakter masowy, organizatorzy chcą aby "1 marca stał się wydarzeniem historycznym". Wybór daty też nie jest przypadkowy. 1 marca 2010 będzie piątą rocznicą wejścia w życie ustawy wprowadzającej i definiującej pojęcie emigracji zarobkowej, według samych imigrantów upokarzające i uprzedmiotowiającej.

Organizatorzy chcą, aby imigranci i wszyscy, którzy się z nimi solidaryzują tego dnia nie kupowali ani nie sprzedawali, nie szli do pracy, na uniwersytet, do szkoły. Ma to udowodnić, jak wiele gospodarka Francji straciłaby, gdyby zabrakło przybyszy z innych krajów. Chodzi także o przywrócenie neutralnego znaczenia terminowi „imigrant”, który „nadużywany w grach politycznych, nabrał negatywnego znaczenia”.

Już teraz działają: strona internetowa Lajourneesansimmigres.org i blog projektu, a także grupa na Facebooku, która w ciągu kilku dni zdobyła ponad 20 000 członków. Komitety w licznych francuskich miastach przygotowują się do manifestacji. Czy „Dzień bez imigranta” przejdzie do historii? Przekonamy się już w marcu…

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawe info!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.