Facebook Google+ Twitter

Francja jutro otworzy rynek pracy dla Polaków

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-06-30 14:01

Od jutra Polacy będą mogli pracować we Francji bez żadnych ograniczeń. Osoby, które będą chciały podjąć zatrudnienie w tym kraju, nie będą już musiały uzyskiwać pozwolenia na pracę.


Dyrektor departamentu migracji w ministerstwie pracy Janusz Grzyb mówi, że we Francji najbardziej poszukiwani są menadżerowie wysokiego szczebla, pracownicy służby zdrowia, handlowcy, specjaliści bankowości i ubezpieczeń oraz budowlańcy. Barierą w zatrudnieniu może być jednak nieznajomość języka francuskiego. Janusz Grzyb zwraca uwagę, że tam, gdzie znajomość francuskiego nie jest potrzebna, nasi rodacy będą trafiali do sektorów nisko płatnych, jak rolnictwo. Tam natomiast, gdzie wymagana jest znajomość języka - na przykład w wypadku pielęgniarki - ta poprzeczka podniesiona jest wyżej.

Francuzi podkreślają, że chętnie będą przyjmować pracowników do pracy sezonowej, przy zbiorze truskawek, winogron i warzyw. Problem jednak w tym, że w Polsce także brakuje pracowników do zbierania na przykład owoców miękkich. Brakuje też szwaczek, pracowników budowlanych i innych fachowców.

Janusz Grzyb nie obawia się jednak masowych wyjazdów Polaków do pracy we Francji. Mówi, że francuski rynek pracy do tej pory nie cieszył się największym zainteresowaniem naszych rodaków. W ubiegłym roku przy pracach sezonowych pracowało nas 12 tysięcy. Tylko tysiąc osób wyjechało z zamiarem pozostania we Francji na stałe.
Ci, którzy teraz po otwarciu rynku pracy we Francji wyjadą do tego kraju, muszą pamiętać o tym, że warunki ich zatrudnienia nie mogą być gorsze od oferowanych pracownikowi francuskiemu. Zgodnie z tamtejszym prawem zatrudnionemu przysługuje 30 dni płatnego urlopu w roku kalendarzowym. We Francji obowiązuje ponadto 35-godzinny tydzień pracy. Za pracę powyżej tygodniowego limitu pracownik musi dostać dodatek za godziny nadliczbowe.Za pierwszych osiem godzin takich nadgodzin dodatek wynosi 25 procent wynagrodzenia, a za każdą kolejną godzinę - 50 procent.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.