Facebook Google+ Twitter

Francja ma pierwsze legalne małżeństwo homoseksualne

Ten dzień i ta chwila, 29 maja 2013 roku, były dla kraju i społeczności Francji historyczne: dwóch mężczyzn zawarło legalnie ślub, stając się tym samym, pierwszym we Francji małżeństwem homoseksualnym.

 / Fot. Wikimedia CommonsNa uroczystość ślubną przybyły liczne ekipy radiowe i telewizyjne z różnych stron świata. Czy zgadza się pan przyjąć za małżonka pana Vincenta Autina? - Tak. Czy zgadza się pan wziąć za małżonka pana Bruno Boileau? -Tak. Te dwie odpowiedzi przypieczętowały pierwsze w historii Francji małżeństwo homoseksualne, jakie zawarto w środę, w majestacie prawa, w mieście Montpellier, o czym donosi portal TVN24.PL.

Dwaj panowie: 40-letni Vincent Autin i 30-letni Bruno Boileau - zostali pierwszą prawnie usankcjonowaną małżeńską parą homoseksualną, która wzięła ślub w kraju nad Sekwaną, w niedługim czasie, po zalegalizowaniu przez francuski parlament i podpisaniu ustawy przez prezydenta.

Zobacz zdjęcia - Francja: Pierwszy ślub gejów (© EPA/GUILLAUME HORCAJUELO) - Pierwszy we Francji ślub gejów

Przeciwnicy małżeństw homoseksualnych, wywodzący się głównie ze środowisk konserwatywnych, zapowiadają długą walkę o zniesienie tego – ich zdaniem – haniebnego prawa, które narusza tradycyjne zasady małżeństwa kobiety i mężczyzny.
- Będziemy walczyć do końca, dopóki nie zwyciężymy – głoszą zwolennicy tradycji.

Panowie powiedzieli sobie: "Tak"

Uroczystość ślubna w Montpellier, trwała kilkadziesiąt minut. Przybyły na nią setki osób z całego kraju. Pojawiła się wśród nich rzeczniczka rządu i minister do spraw praw kobiet, która przybyła do Pałacu Ślubów prywatnie, bo – jak przyznała - "obaj panowie młodzi są też jej przyjaciółmi".

Ceremonię ślubną prowadziła urzędniczka – mer miasta Helene Mandroux, przed którą na początku Vincent Autin i Bruno Boileau, wygłosili krótką przysięgę. Dwaj panowie złożyli przysięgę, że - jako mający prawo do adopcji dzieci - "będą o nie dbali, jeżeli zdecydują się na ich wychowanie", "będą chronili jego rozwój i moralność w poszanowaniu jego osoby" i będą zgodnie "współuczestniczyć w decyzjach wychowawczych".

Zobacz zdjęcie i WIDEO (Foto: Reuters | Video: Fakty TVN) - Pierwsi zamężni geje we Francji - Vincent i Bruno powiedzieli sobie "tak".

Po sakramentalnym "Tak" obu panów, rozległy się wśród gości huczne brawa, a udzielająca ślubu parze burmistrz miasta, Helene Mandroux powiedziała: "Jest to dla mnie wielki zaszczyt, ogłosić państwu, że jesteście połączeni więzami małżeństwa." Następnie zabrzmiały pierwsze takty utworu "Love and Marriage" Franka Sinatry. W języku polskim sens słów utwór brzmi: Miłość i małżeństwo, miłość i małżeństwo idą w parze jak koń i kareta. Teraz powiem ci bracie: nie możesz mieć jednego bez drugiego (...)

Małżeństwo gejów to "historyczny moment"

W krótkim wystąpieniu, po sakramentalnym "Tak", burmistrz Helene Montpellier podkreśliła, że przesłanie wynikające ze środowej uroczystości, 29 maja, jest proste: "takie same prawa dla wszystkich". - Dziś mężczyźni i kobiety we Francji nie będą już dłużej dyskryminowani, jeśli chodzi o ich orientację seksualną - powiedziała.

Zobacz i posłuchaj - WIDEO: Reuters TV Małżeństwo gejów to "historyczny moment" dla Francji - TVN24.pl

"O tym dniu marzyliście. O tym dniu my marzyliśmy. Dzisiaj to marzenie stanie się rzeczywistością. Dzięki wam przeżyjemy moment historyczny" – powiedziała, zwracając się do pary młodej, mer Helene Montpellier. Wasza historia spotyka się tutaj z historią całego naszego kraju, całego społeczeństwa, które idzie do przodu i walczy przeciw dyskryminacji – dodała uśmiechnięta pani mer.

Możliwe, że będą zamieszki?

Władze Francji obawia się jednak ulicznych zamieszek, po środowym ślubie homoseksualistów, bo w ostatnich miesiącach i tygodniach, głównie w Paryżu, przeciwnicy małżeństw homoseksualnych zbierali się na wielotysięcznych pokojowych i awanturniczych demonstracjach. W obawie o zamieszki, rząd odwołał oficjalny udział jednego ze swoich ministrów w uroczystości ślubnej pary gejów.

Po uchwaleniu ustawy w końcu kwietnia 2013 roku i wejściu jej w życie, Francja stała się 14. państwem na świecie, które dopuszcza legalnie zawieranie związków małżeńskich przez pary tej samej płci. Wcześniej, na takie ustawy zdecydowały się, m.in.: Kanada, Dania, Holandia, Hiszpania, Szwecja, Urugwaj i Nowa Zelandia. Obecnie, staraniem premiera Camerona, Wielka Brytania jest coraz bliżej małżeństw homoseksualnych.

Pierwszy humanistyczny ślub gejów w Polsce

Trzy i pół roku temu odbył się pierwszy ślub humanistyczny gejów w Polsce. Na początku grudnia 2009 roku, 25-letni homoseksualista z Wolina, Ryszard Giersz poślubił swojego partnera Tomasza. Pan Ryszard, kilka tygodni przed ślubem wygrał głośny w kraju proces sądowy za obrzucaniem go słowem "pedał". Obrażająca go tym słowem sąsiadka, musiała zapłacić mu 15 tys. zł, zadośćuczynienia, o czym pisze Witualna Polska.

Ponad rok wcześniej, 2 sierpnia 2008, odbył się pierwszy w Polsce humanistyczny ślub lesbijek. Był on piętnastym z kolei ślubem humanistycznym w Polsce. Takie związki (jak ma to miejsce w innych krajach), nie są uznawane przez polskie państwo. Nie niosą one za sobą skutków cywilno-prawnych, są raczej skromną alternatywą dla tradycyjnej ceremonii ślubnej w Urzędzie Stanu Cywilnego, lub w kościele. W takich przypadkach, płeć partnerów nie ma znaczenia, bowiem prokreacja nie jest głównym celem zawarcia związku małżeńskiego, lesbijek czy gejów.

Ślub humanistyczny jest alternatywą dla osób, które chcą zawrzeć związek małżeński, ale nie utożsamiają się z żadną religią, a jednocześnie nie wystarcza im ślub cywilny. To propozycja dla rozwodników, którzy nie mogą wziąć ślubu kościelnego, ale także dla osób wierzących, którzy nie zgadzają się z wszystkimi dogmatami kościelnymi oraz dla indywidualistów i wszystkich pragnących wyrazić swoje ideały i miłość w odmienny, zrozumiały dla siebie sposób.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (16):

Sortuj komentarze:

Przecież tak jest łatwiej - przyczepić się do "zboczeńców" i widzieć w nich całe zło tego świata zamiast np zająć się popularnymi w niektórych krajach małżeństwami hetero 9 - letnich dzieci z 60 letnimi panami...

Komentarz został ukrytyrozwiń

O pardon, ludzie zarządzający "prasą pokroju super expres i fakt" to bardzo mądrzy ludzie, którzy mają świadomość niskiego poziomu intelektualnego swojego odbiorcy, jakby nie patrzeć Fakt ma obecnie największy nakład na rynku wydawniczym, a prawdą nie od dziś znaną są słowa: najłatwiej zarobić na idiotach.

Osobiście w nie-heteroseksualnych związkach widzę ogromny potencjał gospodarczy, ale i tak znajdzie się banda nierozwojowych tradycjonalistów, która nadal marzy o rycerskich pojedynkach i szlacheckich popijawach. A kto nie lał po i/lub w mordę - ten ciota.

Komentarz został ukrytyrozwiń

1. No nie, tylko nie kolejne 15 stron komentarzy...

2. Najpierw ubolewacie nad homopropagandą, zatracaniem wartości, ale za nic w świecie nie możecie powstrzymać się od wysmarowywania kolejnych artykułów o zagadnieniach homoseksualnych. Ktokolwiek przykłada rękę do pisania tekstów tego rodzaju, sam przyjąć musi na barki winę za demoralizowanie społeczeństwa, bowiem nadanie im wszystkich praw, jakie chcą, i zwyczajne przemilczenie, byłoby z o wiele większą korzyścią dla społeczeństwa, niż ciągłe o nich wspominanie. Udzielanie im uwagi, okraszone zwykle nienawiścią i niezrozumieniem, prowokuje tylko tego rodzaju środowiska do podnoszenia głosu, który w NORMALNYM układzie milczałby. Dochodzi potem do takich chorych ekscesów, jak holenderskie parady gejowskie.

3. Umiłowanie mediów do awanturnictwa postępuje wraz z rozwojem debilokracji, bo masy, które mają głos, muszą jakoś wyładować frustrację wynikającą z miernactwa ich własnego życia i niemożności kulturowej samorealizacji. I tu właśnie wkraczają artykuły takie, jak powyższy.

4. Osobiście mam ten ślub w d***e. Napiszcie lepiej, do ilu rozwodów par heteroseksualnych dochodzi codziennie w kraju. To o wiele poważniejszy "problem społeczny", niż kilku sodomitów.

5. Mówicie, że ślub homoseksualny to "nienormalność"? Owszem! Niezgodny jest on z powszechnym trendem. Tak samo nienormalny jest jednak ślub dwudziestoletniej aktorki porno z siedemdziesięcioletnim reżyserem. I CO Z TEGO? Czy to komuś wadzi? Czy to gorszy czyjeś odczucia estetyczne? Moje trochę gorszy, ale czy to mnie uprawnia do zabraniania im ślubu?

Inna sprawa - wiecie, jakiego poziomu jest prasa, gdzie takie informacje w ogóle się przytacza? Poziomu Faktu, Superexpresu, i paru jeszcze innych szmatławców dla ludzi mądrych inaczej. Dlatego apeluję do redaktorów tego portalu - nie staczajcie go, nie staczajcie nas. Zajmujmy się realnymi problemami, nie wymyślonymi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.youtube.com/watch?v=sGvT8aK34ak tyle w kwestii Eltona Johna. I niby dlaczego nie poruszył, czym się różni Elton John od kogokolwiek innego?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Już znanej. Mało tego - celebrowanej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawe, że ślub Eltona Johna i jego partnera, który odbył się w 2005 roku jakoś nikogo tak nie poruszył jak tej nikomu nie znanej pary...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie wiem czy się śmiać, czy płakać. Zdewaluowano pojęcie małżeństwa, tylko w imię czego? :(

Komentarz został ukrytyrozwiń

Myślę że jakiś czas temu dokładnie takie same protesty wzbudzały rozwody. Mogę się założyć, że ludzie powoływali się na tradycję, religię, dobre obyczaje i inne...

Komentarz został ukrytyrozwiń

I tu całkowicie się z Panem zgadzam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Co nie znaczy, że wtedy wszyscy nagle zaczną uważać małżeństwo dwóch facetów za akceptowalne jest jeszcze poczucie normalności i tego, że ktoś próbuje wywrócić świat do góry nogami. Tak strasznie chcemy doganiać zachód, szkoda tylko, że wybieramy do doganiania same najgłupsze wzorce.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.