Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

Francja ma pierwsze legalne małżeństwo homoseksualne

Stanisław Cybruch
Stanisław Cybruch
Wikimedia Commons
Ten dzień i ta chwila, 29 maja 2013 roku, były dla kraju i społeczności Francji historyczne: dwóch mężczyzn zawarło legalnie ślub, stając się tym samym, pierwszym we Francji małżeństwem homoseksualnym.

Na uroczystość ślubną przybyły liczne ekipy radiowe i telewizyjne z różnych stron świata. Czy zgadza się pan przyjąć za małżonka pana Vincenta Autina? - Tak. Czy zgadza się pan wziąć za małżonka pana Bruno Boileau? -Tak. Te dwie odpowiedzi przypieczętowały pierwsze w historii Francji małżeństwo homoseksualne, jakie zawarto w środę, w majestacie prawa, w mieście Montpellier, o czym donosi portal TVN24.PL.

Dwaj panowie: 40-letni Vincent Autin i 30-letni Bruno Boileau - zostali pierwszą prawnie usankcjonowaną małżeńską parą homoseksualną, która wzięła ślub w kraju nad Sekwaną, w niedługim czasie, po zalegalizowaniu przez francuski parlament i podpisaniu ustawy przez prezydenta.

Zobacz zdjęcia - Francja: Pierwszy ślub gejów (© EPA/GUILLAUME HORCAJUELO) -Pierwszy we Francji ślub gejów

Przeciwnicy małżeństw homoseksualnych, wywodzący się głównie ze środowisk konserwatywnych, zapowiadają długą walkę o zniesienie tego – ich zdaniem – haniebnego prawa, które narusza tradycyjne zasady małżeństwa kobiety i mężczyzny.
- Będziemy walczyć do końca, dopóki nie zwyciężymy – głoszą zwolennicy tradycji.

Panowie powiedzieli sobie: "Tak"

Uroczystość ślubna w Montpellier, trwała kilkadziesiąt minut. Przybyły na nią setki osób z całego kraju. Pojawiła się wśród nich rzeczniczka rządu i minister do spraw praw kobiet, która przybyła do Pałacu Ślubów prywatnie, bo – jak przyznała - "obaj panowie młodzi są też jej przyjaciółmi".

Ceremonię ślubną prowadziła urzędniczka – mer miasta Helene Mandroux, przed którą na początku Vincent Autin i Bruno Boileau, wygłosili krótką przysięgę. Dwaj panowie złożyli przysięgę, że - jako mający prawo do adopcji dzieci - "będą o nie dbali, jeżeli zdecydują się na ich wychowanie", "będą chronili jego rozwój i moralność w poszanowaniu jego osoby" i będą zgodnie "współuczestniczyć w decyzjach wychowawczych".

Zobacz zdjęcie i WIDEO (Foto: Reuters | Video: Fakty TVN) - Pierwsi zamężni geje we Francji -Vincent i Bruno powiedzieli sobie "tak".

Po sakramentalnym "Tak" obu panów, rozległy się wśród gości huczne brawa, a udzielająca ślubu parze burmistrz miasta, Helene Mandroux powiedziała: "Jest to dla mnie wielki zaszczyt, ogłosić państwu, że jesteście połączeni więzami małżeństwa." Następnie zabrzmiały pierwsze takty utworu "Love and Marriage" Franka Sinatry. W języku polskim sens słów utwór brzmi: Miłość i małżeństwo, miłość i małżeństwo idą w parze jak koń i kareta. Teraz powiem ci bracie: nie możesz mieć jednego bez drugiego (...)

Małżeństwo gejów to "historyczny moment"

W krótkim wystąpieniu, po sakramentalnym "Tak", burmistrz Helene Montpellier podkreśliła, że przesłanie wynikające ze środowej uroczystości, 29 maja, jest proste: "takie same prawa dla wszystkich". - Dziś mężczyźni i kobiety we Francji nie będą już dłużej dyskryminowani, jeśli chodzi o ich orientację seksualną - powiedziała.

Zobacz i posłuchaj - WIDEO: Reuters TV Małżeństwo gejów to "historyczny moment" dla Francji -TVN24.pl

"O tym dniu marzyliście. O tym dniu my marzyliśmy. Dzisiaj to marzenie stanie się rzeczywistością. Dzięki wam przeżyjemy moment historyczny" – powiedziała, zwracając się do pary młodej, mer Helene Montpellier. Wasza historia spotyka się tutaj z historią całego naszego kraju, całego społeczeństwa, które idzie do przodu i walczy przeciw dyskryminacji – dodała uśmiechnięta pani mer.

Możliwe, że będą zamieszki?

Władze Francji obawia się jednak ulicznych zamieszek, po środowym ślubie homoseksualistów, bo w ostatnich miesiącach i tygodniach, głównie w Paryżu, przeciwnicy małżeństw homoseksualnych zbierali się na wielotysięcznych pokojowych i awanturniczych demonstracjach. W obawie o zamieszki, rząd odwołał oficjalny udział jednego ze swoich ministrów w uroczystości ślubnej pary gejów.

Po uchwaleniu ustawy w końcu kwietnia 2013 roku i wejściu jej w życie, Francja stała się 14. państwem na świecie, które dopuszcza legalnie zawieranie związków małżeńskich przez pary tej samej płci. Wcześniej, na takie ustawy zdecydowały się, m.in.: Kanada, Dania, Holandia, Hiszpania, Szwecja, Urugwaj i Nowa Zelandia. Obecnie, staraniem premiera Camerona, Wielka Brytania jest coraz bliżej małżeństw homoseksualnych.

Pierwszy humanistyczny ślub gejów w Polsce

Trzy i pół roku temu odbył się pierwszy ślub humanistyczny gejów w Polsce. Na początku grudnia 2009 roku, 25-letni homoseksualista z Wolina, Ryszard Giersz poślubił swojego partnera Tomasza. Pan Ryszard, kilka tygodni przed ślubem wygrał głośny w kraju proces sądowy za obrzucaniem go słowem "pedał". Obrażająca go tym słowem sąsiadka, musiała zapłacić mu 15 tys. zł, zadośćuczynienia, o czym pisze Witualna Polska.

Ponad rok wcześniej, 2 sierpnia 2008, odbył się pierwszy w Polsce humanistyczny ślub lesbijek. Był on piętnastym z kolei ślubem humanistycznym w Polsce. Takie związki (jak ma to miejsce w innych krajach), nie są uznawane przez polskie państwo. Nie niosą one za sobą skutków cywilno-prawnych, są raczej skromną alternatywą dla tradycyjnej ceremonii ślubnej w Urzędzie Stanu Cywilnego, lub w kościele. W takich przypadkach, płeć partnerów nie ma znaczenia, bowiem prokreacja nie jest głównym celem zawarcia związku małżeńskiego, lesbijek czy gejów.

Ślub humanistyczny jest alternatywą dla osób, które chcą zawrzeć związek małżeński, ale nie utożsamiają się z żadną religią, a jednocześnie nie wystarcza im ślub cywilny. To propozycja dla rozwodników, którzy nie mogą wziąć ślubu kościelnego, ale także dla osób wierzących, którzy nie zgadzają się z wszystkimi dogmatami kościelnymi oraz dla indywidualistów i wszystkich pragnących wyrazić swoje ideały i miłość w odmienny, zrozumiały dla siebie sposób.

Stanisław Cybruch

od 7 lat
Wideo

Precz z Zielonym Ładem! - protest rolników w Warszawie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto