Facebook Google+ Twitter

Francja: Na licytacji sprzedano chińską pieczęć cesarską

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-29 21:53

W Paryżu, na licytacji została sprzedana chińska pieczęć cesarska pochodząca z Pałacu Letniego w Pekinie. Licytacja wywołała oburzenie władz chińskich, które domagają się zwrotu tego cennego przedmiotu.

Pieczęć cesarska została sprzedana za 1 milion 680 tysięcy euro. Licytację doprowadził do tej sumy obecny na miejscu Chińczyk. Powiedział on następnie dziennikarzom, że uczestniczył w licytacji w imieniu „francuskiego prywatnego kolekcjonera mieszkającego we Francji”.


Pieczęć jest wykonana z rzeźbionego białego nefrytu i zdobią ją dwa smoki odwrócone do siebie grzbietami. Pochodzi z XVIII wieku.


Konserwatorzy z Pałacu Letniego w Pekinie wydali komunikat, w którym ostro zaprotestowali przeciwko sprzedaży pieczęci. Uważają, że została ona ukradziona z Pałacu Letniego przez żołnierzy francuskich w roku 1860 i że musi ona wrócić do Chin.

Na początku tego roku podobne protesty wywołała sprzedaż dwóch statuetek, których właścicielem był zmarły projektant mody Yves Saint-Laurent. Rzeźby przedstawiające szczura i królika również pochodziły z Pałacu Letniego w Pekinie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.