Facebook Google+ Twitter

Francja nie wyśle więcej żołnierzy do Afganistanu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-25 21:48

Prezydent Francji nie wyśle więcej żołnierzy do prowadzenia działań militarnych w Afganistanie. Nicolas Sarkozy zaznaczył, że Francja może wysłać jedynie personel, który nie będzie wykorzystywany w operacjach wojskowych.

Sarkozy podkreślił, że dodatkowe siły mogłyby się składać z ludzi, którzy pomagaliby bezpośrednio ludności afgańskiej lub ewentualnie szkoliliby afgańskie oddziały, czy policję. Prezydent nie wykluczył chociażby skierowania do Afganistanu cywilnych pracowników, którzy pracowaliby nad inżynierią lądową i wodną w tym kraju.

Sarkozy podkreślił jednak, że nie wyrazi zgody na wysłanie dodatkowych oddziałów wojskowych, które miałyby zostać wykorzystane w bezpośredniej walce.

Obecnie 3 300 żołnierzy francuskich w Afganistanie przeciwstawia się w polu talibskiej rebelii. Dyplomaci twierdzą, że prezydent USA Barack Obama nakłaniał Sarkozy'ego do wysłania kolejnych oddziałów bojowych. Stanowisko prezydenta Francji jest już jednak w tej sprawie jasne. Sarkozy postanowił je przedstawić na kilka dni przed istotnym dla przyszłości Afganistanu szczytem.

W czwartek w Londynie odbędzie się międzynarodowa konferencja, na której mają zapaść decyzje w sprawie przekazywania pieczy nad bezpieczeństwem Afganistanu miejscowym wojskom.
Zaprezentowane zostaną też plany pojednania z talibami, którzy zdecydują się zerwać więzi z Al-Kaidą.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.