Facebook Google+ Twitter

Francja: oddano hołd poległym Australijczykom

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-04-25 18:30

W północnej Francji 5 tysięcy Australijczyków oddało hołd swoim rodakom, żołnierzom pierwszej wojny światowej. Obchodzono tam 90. rocznicę bitwy, w której decydującą rolę odegrały oddziały australijskie.

Uroczystości odbyły się w miejscowości Villers-Bretonneux (czyt. wilJe bretonE), przy pomniku wzniesionym przez Australię w miejscu, gdzie rozegrała się jedna z ważniejszych bitew pierwszej wojny światowej. W obchodach uczestniczył między innymi australijski minister do spraw kombatantów Alan Griffin. Wielu przybyłych specjalnie na tę ceremonie Australijczyków było potomkami żołnierzy, którzy kiedyś walczyli w tym miejscu.

W nocy z 24 na 25 kwietnia 1918 roku oddziały australijskie odbiły od Niemców miejscowość Villers-Bretonneux. To ważne zwycięstwo przyczyniło się do powstrzymania ofensywy niemieckiej na froncie zachodnim.
Na pomniku wyryte są nazwiska ponad 10 tysięcy żołnierzy z Australii, którzy zginęli we Francji podczas pierwszej wojny światowej i spoczywają w bezimiennych grobach.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.