Facebook Google+ Twitter

Francja: Odkryto nieznany dotąd utwór Mozarta

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-30 07:17

We Francji zaprezentowano publiczności utwór, którego autorem jest Wolfgang Amadeusz Mozart. Do tej pory dzieło, znalezione w archiwum biblioteki w Nantes, nie było znane.

Manuskrypt zajmujący jedną kartkę papieru powstał najprawdopodobniej między 1787 a 1791 rokiem, czyli przed niedługo przed śmiercią kompozytora.

Na kartce, zapisano jeden całkowicie ukończony utwór i niedokończony szkic kolejnego. Według ekspertów, ukończona partia to zaledwie półtoraminutowe credo, które miało być częścią większego utworu. Szkic odnosi się do modlitwy Kyrie Eleison.

Zapis miałby stanowić fragment większej całości - mszy, którą Mozart zamierzał skomponować. Nie jest wykluczone, że istnieją kolejne części tego samego utworu.

Kartka, na której Mozart zapisał swój utwór i szkic kolejnego, ma wymiary 16 cm na 29 cm. Stanowiła ona część zbiorów ofiarowanych Nantes w 1873 roku, ale dopiero w 2007 odkryto, że jest zapisana ręką Mozarta.

Autentyczność znaleziska potwierdziła Fundacja Mozartowska z Salzburga, rodzinnego miasta kompozytora.
Według dyrektora Fundacji, znaleziony zapis jest dowodem na to, że kompozytor interesował się muzyką sakralną w ostatnich latach życia.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.