Facebook Google+ Twitter

Francja: Odnaleziono rzeźby, które były darem od ZSRR

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-04-17 19:51

Niedaleko Paryża znaleziono resztki monumentalnych socrealistycznych rzeźb podarowanych Francji przez ZSRR w latach 30. Przez kilkadziesiąt lat spoczywały one w podziemiach nieistniejącego już zamku położonego na północ od stolicy Francji.

W miejscu, w którym znajdowały się kiedyś piwnice zamku w Baillet-en-France, wykopano fragmenty socrealistycznych rzeźb mierzących do 3 metrów wysokości. Archeolodzy uważają, że ich autorem jest Josif Czajkow.

Rzeźby znalazły się we Francji w roku 1937, w związku z paryską międzynarodową wystawą techniki życia współczesnego. Po jej zakończeniu Związek Radziecki podarował je komunistycznemu związkowi zawodowemu CGT, który umieścił je w parku zamku w Baillet-en-France, zamienionego w ośrodek wypoczynkowy dla robotników.

W roku 1939 park stał się centrum szkolenia młodych zwolenników marszałka Petain. Rzeźby zostały zniszczone, wrzucone do piwnicy i zapomniane. Niektóre z odnalezionych rzeźb zostaną wystawione w przyszłym roku, który będzie Rokiem Rosji we Francji.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.