Facebook Google+ Twitter

Francja. Powstał komiks o Mahomecie. Czy wywoła burzę?

  • Autor usunął profil

  • Data dodania: 2013-01-02 23:00

"Charlie Hebdo", francuski tygodnik satyryczny, wydał specjalny numer z komiksem opowiadającym o losach Mahometa. Wszyscy zadają sobie teraz pytanie, jak na publikację zareagują środowiska islamskie.

Okładka komiksu "La vie de Mahomet" / Fot. Charlie HebdoKomiks zatytułowany "La vie de Mahomet" ("Życie Mahometa") jest oparty na muzułmańskich kronikach i przede wszystkim ma edukować, przy okazji ukazując w krzywym zwierciadle idee islamskich ekstremistów. Redakcja "Charlie Hebdo" podkreśla na swojej stronie internetowej charliehebdo.fr, że Mahomet jest dla muzułmanów prorokiem, ale dla reszty społeczeństwa to postać historyczna, którą "można karykaturować tak samo jak Jezusa, Napoleona, czy Zorro". W planach są już kolejne odcinki "Życia Mahometa".

Znany ze swojego złośliwego poczucia humoru "Charlie Hebdo" kilkukrotnie już publikował różne satyryczne rysunki przedstawiające Mahometa, były one jednak utrzymane w bardziej prześmiewczym tonie. Przykładowo w 2006 roku w magazynie pojawiły się przedrukowane karykatury Mahometa z duńskiego dziennika "Jyllands-Posten", z kolei w listopadzie 2011 roku ukazał się numer zawierający obrazki uznane przez muzułmanów za obraźliwe. Siedziba redakcji została wtedy podpalona, z kolei redaktorowi naczelnemu grożono śmiercią.

Czy "La vie de Mahomet" również spotka się z negatywnym odbiorem środowisk islamskich? W końcu, jak zapewnia redakcja "Charlie Hebdo", tym razem twórcy podeszli do tematu z większą powagą niż dotychczas, chcąc ukazać taką historię Mahometa, jaką przedstawiają muzułmańskie kroniki. Mało jednak prawdopodobne, że komiks ten przejdzie bez echa we Francji, o której mówi się, że islam jest w tym kraju drugą religią.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.