Facebook Google+ Twitter

Francja: Ruszył proces ws. katastrofy samolotu Concorde

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-02-02 22:56

W mieście Pontoise pod Paryżem rozpoczął się proces w sprawie katastrofy ponaddźwiękowego samolotu Concorde. Sąd ma ustalić, kto odpowiada za śmierć 113 pasażerów i członków załogi samolotu, który rozbił się niedaleko lotniska imienia Charlesa de Gaulle'a w lipcu 2000 roku.

Oskarżonymi w procesie w Pontoise są między innymi linie Continenal Airlines, a także ich dwoje pracowników. Amerykańska kompania lotnicza odpowiada za to, że jeden z jej samolotów zgubił na pasie startowym metalowy element, na który kilka minut później najechał rozpędzający się do startu Concorde. Element ten spowodował eksplozję opony, a następnie zbiornika z paliwem.

Taka jest przynajmniej wersja oficjalna. Adwokaci Continental Airlines twierdzą, że Concorde zaczął się palić jeszcze przed najechaniem na kawałek metalu zgubiony przez amerykański samolot. Do sądu będzie należało rozstrzygnięcie, kto mówi prawdę.

Na ławie oskarżonych zasiadło również dwóch byłych dyrektorów programu Concorde, a także jeden z szefów Generalnej Dyrekcji Lotnictwa Cywilnego, instytucji gwarantującej bezpieczeństwo transportu powietrznego. Proces ma potrwać cztery miesiące.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.