Facebook Google+ Twitter

Francja: Sarkozy przegrał. "Nadszedł wreszcie dzień lewicy"

Niedziela 6 maja 2012 roku przejdzie do historii, jako dzień wielkich zmian na scenie politycznej Europy; przez wybory we Francji i Grecji oraz kolejny - trzeci już - powrót na moskiewski kreml, Władimira Putina w roli prezydenta Rosji.

 / Fot. EPA/IAN LANGSDONPo niedzielnych wyborach, dla Polski bardzo ważna staje się Francja. Choć także Grecja nie jest nam obojętna. Nowy grecki rząd może pójść na swoje i wystąpić z Unii Europejskiej. Wtedy powstanie nowa jakość w polityce wspólnotowej, w tym szczególnie w gospodarce europejskiej. Francja zaś nawiąże jak dotąd bliskie kontakty z Niemcami, ale Polska nie będzie dla nowego prezydenta, krajem obojętnym.

Doradca prezydenta RP, prof. Roman Kuźniar, w dzisiejszej rozmowie z dziennikarzami powiedział, że wybór socjalisty Francoisa Hollande'a na prezydenta Francji, to dobry wybór dla Polski, dla Francji i dla Europy. Jego zdaniem stosunki polsko-francuskie mogą się jeszcze ocieplić. Zapewne dojdzie element lepszych kontaktów na szczeblu prezydenta RP. Kuźniar wskazał, że prezydent Bronisław Komorowski spotkał się z Hollandem, jako kandydatem na prezydenta Francji, gdy ten odwiedził Polskę.

Prof. Roman Kuźniar wyraził opinię, że polityka zagraniczna Francji nie powinna się bardzo zmienić, bo Francois Hollande to "bardzo centrowy socjalista i bardzo przekonany Europejczyk".

Tak, więc Francja ma to na co zasłużyła. Jak mówi ekspert do spraw europejskich, Grzegorz Rzeźnik z Uniwersytetu Warszawskiego - "nie tyle Francois Hollande wygrał wybory we Francji, co Nicolas Sarkozy je przegrał".

Z oficjalnych wyników wyborów, po przeliczeniu wszystkich kart do głosowania wiadomo, że Francois Hollande wygrał z Nicolasem Sarkozym, stosunkiem głosów 51,62 do 48,38. Ponad dwa miliony wyborców oddało głos pusty lub nieważny. W głosowaniu wzięło udział ok. 37 milionów wyborców, na ponad 46 mln uprawnionych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Właściwszy byłby taki tytuł:
"Francja: Sarkozy przegrał. Nadszedł wreszcie dzień islamu"

Komentarz został ukrytyrozwiń
rak
  • rak
  • 07.05.2012 19:05

Duet Merkel Sarkozy działał na niekorzyść Polski.Wielu polityków zagranicznych np. Cameron dziwiło się że Tusk ich popiera.Cóż, dla Camerona nie do pomyślenia jest że premier może poświęcić interes własnego kraju dla budowania kariery unijnego dostojnika.Całe szczęście że ten tandem uległ rozbiciu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
olek kan
  • olek kan
  • 07.05.2012 18:58

Ciekawe jak się czuje nasz pajac który ostentacyjnie na polecenie Merkel odmówił spotkania z Hollandem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
puchacz
  • puchacz
  • 07.05.2012 17:06

sarkozy to był matacz poklepywał kadafiego po plecach a na koniec go dobił dziwił bym sie francuzom gdyby go wybrali .. i jest to wielka porażka też PIS w końcu wygrał socjalista znienawidzony przez PIS...

Komentarz został ukrytyrozwiń
cały świat sie smieje
  • cały świat sie smieje
  • 07.05.2012 16:52

Francuzi pokazali, że jednak nie lubią SeraKoziego. Dziwne, bo Francja serami stoi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.