Facebook Google+ Twitter

Francja spokojnie, a Czechy optymistycznie przyjęły zaprzysiężenie Obamy

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-01-20 22:20

Opinia publiczna we Francji nawołują do poskromienia nadmiernych nadziei. Czechy, które przewodniczą Unii Europejskiej, przychylnie przyjęły inaugurację prezydentury Baracka Obamy. W specjalnym oświadczeniu Czesi życzą też nowemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych powodzenia w realizacji czekających go trudnych zadań.

We Francji najwięcej wątpliwości budzi wyzwanie ekonomiczne, przed jakim stoi nowy prezydent. Komentatorzy są zdania, że mimo wyjątkowego zapału deklarowanego w czasie przemówienia inaugurującego objęcie rządów, Barack Obama stoi przed niezwykle trudną sytuacją.

Premier Francji Francois Fillon ma nadzieję, że dzięki Obamie gospodarka amerykańska odbije się od dna, jednak, że nie odbędzie się to kosztem reszty świata.Fillon ma nadzieję, że Obama czynnie włączy się w odnowę instytucji o wymiarze ogólnoświatowym - dotyczy to ONZ, Rady Bezpieczeństwa, poszerzenia G8 i ustanowienia nowych zasad funkcjonowania finansów w skali światowej.

Francja, w tym jej premier, mają nadzieję, że Obama odejdzie od jednobiegunowego modelu porządku na świecie lansowanego przez jego poprzednika George W. Busha, któremu Francja nie może zapomnieć, że zepchnął ją do roli drugoplanowego aktora.

Natomiast Czechy, które przewodniczą Unii Europejskiej, przychylnie przyjęły inaugurację prezydentury Baracka Obamy. W specjalnym oświadczeniu Czesi życzą też nowemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych powodzenia w realizacji czekających go trudnych zadań.

Czeska prezydencja wyraziła nadzieję, że prezydentura Obamy otworzy nowe możliwości w stosunkach między Stanami Zjednoczonymi i Europą. Zdaniem Pragi, współpraca w szerzeniu i obronie wspólnych wartości i interesów jest niezbędna do wypełnienia potrzeb narodów po obu stronach Atlantyku.

Czesi zapewniają też, że Unia Europejska jest gotowa umacniać transatlantyckie partnerstwo i dostosowywać je do zmieniających się problemów współczesnego świata.
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.