Facebook Google+ Twitter

Francja. Spotkanie byłych szpiegów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-05-16 20:40

Wspomnieniom o zimnej wojnie było poświęcone seminarium z udziałem byłych szpiegów radzieckich, amerykańskich i francuskich. Byli wrogowie spotkali się w miłej atmosferze w paryskiej Szkole Wojskowej. W seminarium uczestniczyli między innymi były pułkownik KGB Igor Prielin, były kierownik sekcji radzieckiej CIA Pete Bagley, a także były szef francuskiego kontrwywiadu Rémy Pautrat.

W sali konferencyjnej Ecole Militaire zgromadzili się liczni studenci, dziennikarze oraz historycy pasjonujący się okresem zimnej wojny.

Dyskusja toczyła się wokół książki, której autorem jest Constantin Melnik, koordynator francuskiego wywiadu w latach sześćdziesiątych. Nosi ona tytuł: „Czy zimna wojna naprawdę się skończyła?" Autor uważa, że podczas zimnej wojny KGB i GRU zdecydowanie górowały nad służbami wywiadowczymi Zachodu, jeżeli chodzi o szpiegostwo klasyczne, polegające na pracy agentów w terenie. Zachód mógł częściowo nadrobić ten brak dzięki posiadanym środkom technologicznym.

Uczestnicy seminarium zgodzili się, że jednym z największych sukcesów wywiadów zachodnich była tak zwana operacja Farewell. Kryjący się pod tym pseudonimem oficer KGB przekazał na początku lat 80. na zachód wiele bardzo ważnych dokumentów oraz listę 420 agentów radzieckich pracujących na całym świecie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.