Facebook Google+ Twitter

Francja: Święto Świateł w Lyonie

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-08 22:00

Przez cztery wieczory najpiękniejsze miejsca Lyonu były ozdobione przez artystów, których głównym tworzywem jest światło. W jednym z największych miast Francji zakończyło się Święto Świateł, które wywodzi się z tradycji kultu maryjnego.

W Święcie Świateł uczestniczyło 70 artystów z całego świata. Ich projekty artystyczne, będące najczęściej połączeniem iluminacji, projekcji obrazów, muzyki i efektów dźwiękowych, niemal całkowicie zmieniły wygląd i atmosferę starego centrum Lyonu.

Na murach jednej z kamienic były wyświetlane ruchome obrazy barwnych ptaków, a w parku La Tete d'Or można było zobaczyć projekcję kopii najstarszych malowideł naskalnych znajdujących się w Jaskini Chauveta. Fontanna na Placu Jakobinów przez cztery wieczory odgrywała rolę fontanny ze słynnej sceny z filmu „La Dolce Vita" Felliniego.

Święto Świateł wywodzi się z chrześcijańskiej tradycji święta maryjnego. Od wieków 8 grudnia w oknach domów w Lyonie wystawiano świece i pochodnie.

Kościół starał się przypomnieć to religijne źródło Święta Światła. Przez te cztery wieczory świątynie były otwarte do północy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.