Facebook Google+ Twitter

Francja: Szczyt pod hasłem „Nowy Świat: Wartości, Rozwój i Regulacja"

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-11-18 17:17

Nicolas Sarkozy i Tony Blair organizują wspólnie szczyt poświęcony reformie światowego systemu gospodarczego. Z wydanego przez Pałac Elizejski komunikatu wynika, że szczyt pod hasłem „Nowy Świat: Wartości, Rozwój i Regulacja" odbędzie się 8 i 9 stycznia w Paryżu. Ta inicjatywa może być interpretowana jako przejaw niezadowolenia Francji z wyników niedawnego szczytu G20 w Waszyngtonie.

Lista uczestników spotkania antykryzysowego nie jest jeszcze prawdopodobnie ustalona, bo Pałac Elizejski zadowolił się ogólną formułą, że wezmą w nim udział „zagraniczni przywódcy najwyższego szczebla". Bardziej konkretna jest lista ekspertów, którzy już potwierdzili swój udział. Są nimi: Joseph Stiglitz, Amartya Sen, Francis Fukuyama i Jean-Paul Fitoussi.

W komunikacie Nicolas Sarkozy podkreśla "konieczność zaproponowania konkretnych rozwiązań wobec pojawiających się aktualnie wyzwań". Komentatorzy uważają, że poprzez to spotkanie Francja zamierza wywrzeć międzynarodową presję ze względu na zbyt niekonkretne - zdaniem Sarkozy'ego - rezultaty szczytu G20 w Waszyngtonie. Prezydent Francji będzie się starał pokazać, że liczne kraje świata popierają jego ideę silniejszej kontroli rynków finansowych.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.