Facebook Google+ Twitter

Francja: Tablica upamiętniająca masowe aresztowania Żydów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2008-07-20 15:35

W paryskim metrze odsłonięto tablicę upamiętniającą rocznicę największego zbiorowego aresztowania Żydów podczas okupacji. Siedem tysięcy osób zostało wtedy uwięzionych na stadionie kolarskim w Paryżu, a następnie przewiezionych do niemieckich obozów zagłady.

Uroczystość odbyła się na stacji metra Bir Hakeim, obok której znajdował się niegdyś tak zwany Vélodrome d'Hiver. Tablicę pamiątkową odsłonił sekretarz stanu do spraw kombatantów Jean-Marie Bockel. Na uroczystości obecni byli między innymi była więźniarka obozu w Auschwitz, i była przewodnicząca Parlamentu Europejskiego Simone Veil, a także mer Paryża Bertrand Delanoë.

Następnie uczestnicy rocznicowych obchodów złożyli wieniec pod pomnikiem znajdującym się na miejscu zburzonego w latach pięćdziesiątych stadionu.

Największa we Francji łapanka Żydów została przeprowadzona przez policję francuską w nocy z 16 na 17 lipca 1942 roku. Aresztowano wtedy ponad 13 tysięcy osób, a połowa z nich została na kilka dni zamknięta na stadionie wyścigów kolarskich Vélodrome d'Hiver.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.