Facebook Google+ Twitter

Francja: Ustawa o emisji CO2 przepadła w Radzie Konstytucyjnej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-12-30 16:49

We Francji uznano za porażkę prezydenta Sarkozy'ego odrzucenie przez Radę Konstytucyjną ustawy o podatku za emisję dwutlenku węgla.

Rząd francuski przygotowuje na 20 stycznia nową wersję ustawy, którą Nicolas Sarkozy uważa za jedno z najważniejszych dokonań swej prezydentury.

Odrzucenie przez Radę Konstytucyjną, pełniącą we Francji rolę trybunału konstytucyjnego, ustawy o podatku za emisję dwutlenku węgla, jest z satysfakcją komentowane przez lewicową opozycję. Partia Socjalistyczna uważa, że ustawa byłaby niesprawiedliwa ze społecznego punktu widzenia, bo podatek musieliby płacić przede wszystkim zwykli obywatele, a nie przemysłowcy.

Interpretacja socjalistów jest zbliżona do wykładni Rady Konstytucyjnej. Uznała ona, że ustawa o opłatach zawiera zbyt wiele wyjątków. Podatku nie musiałyby na przykład płacić elektrownie węglowe, które wytwarzają ogromne ilości szkodliwego dla środowiska gazu.

Przedstawiciele rządu przypominają natomiast, że przemysł będzie objęty innym systemem opłat za emisję dwutlenku węgla. Nicolas Sarkozy podkreśla, że jest „zdeterminowany", by wprowadzić ustawę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.