Facebook Google+ Twitter

Francja: Wchodzi ustawa zakazująca noszenia burek

We wtorek 14 września francuski Senat przegłosował ustawę zakazującą muzułmankom noszenia burek w miejscach publicznych. Projekt ustawy czeka teraz na zatwierdzenie przez francuską Radę Konstytucyjną. Jeśli uzyska aprobatę to zostanie wprowadzony w życie wiosną 2011- donosi portal France 24.

Dyskusja na temat muzułmańskich burek rozgorzała już w 2004 r. Wówczas to francuscy parlamentarzyści w oparciu o prawodawstwo zabraniające uczniom noszenia dobrze widzialnych symboli religijnych sprzeciwili się ubieraniu przez młode muzułmanki burek, nikabów i innych tego rodzaju zasłon w szkołach publicznych. W 2009 r. także prezydent Nicolas Sarkozy wyraził dezaprobatę wobec noszenia takowych religijnych symboli w miejscach takich jak autobusy, pociągi, szpitale, szkoły oraz budynki rządowe i samorządowe. Choć regulowanie ubioru obywateli przez państwo należy do rzadkości, sondaże wskazują, że decyzja francuskich polityków znajduje poparcie także wśród obywateli Hiszpanii, Włoch, Wielkiej Brytanii i Niemiec.

Ustawa całkowicie znosząca przywilej noszenia muzułmańskich burek została przyjęta. Jej projekt poparli deputowani rządzącej centroprawicowej Unii na rzecz Ruchu Ludowego. Jak wskazuje nowo przyjęte prawo za złamanie zakazu noszenia burki w miejscu publicznym grozi kara grzywny w wysokości do 150 euro. Ponadto na osoby zmuszające kobiety do nakładania wspomnianych zasłon muzułmańskich nałożona będzie kara w postaci pozbawienia wolności na okres 1 roku lub zapłaty 30 tys. euro.

Źródło: tvn24.pl

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.