Facebook Google+ Twitter

Francja: Wielka powódź tematem wystawy w Paryżu

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-09 19:44

Wielka powódź sprzed dokładnie stu lat to temat wystawy, jaka została właśnie otwarta w Paryżu. „Zalany Paryż 1910" można obejrzeć w należącej do merostwa miasta Galerii Bibliotek w czwartej dzielnicy miasta.

Wystawa ta wiąże się nie tylko ze wspomnieniem wielkiej klęski żywiołowej, ale również z obawami, że centrum stolicy Francji może ponownie znaleźć się pod wodą.

Na wystawie zgromadzono ponad 200 dokumentów pochodzących głównie ze zbiorów Biblioteki Historycznej Miasta Paryża. Przed stu laty właśnie ta instytucja od pierwszych dni powodzi zaczęła gromadzić fotografie i spisywać relacje świadków pamiętnego wydarzenia.

Fotografie Paryża przypominającego Wenecję są zdumiewające. Na wielu z nich widzimy Paryżan poruszających się po mieście łodziami. Jedno ze zdjęć pokazuje kompletnie zalane wodą wnętrze Dworca Orleańskiego, w którego budynku mieści się obecnie Musée d'Orsay. Inna fotografia mówi o wzajemnej pomocy Paryżan, którzy dowozili łodziami chleb do zalanych kamienic.

Podczas styczniowej powodzi roku 1910 zalanych zostało 20 tysięcy spośród 80 tysięcy istniejących wtedy w mieście kamienic.

Wystawa ta jest przestrogą. Mówi się, że wielkie powodzie zdarzają się w tym mieście raz na sto lat. Ta ostatnia miała miejsce dokładnie przed stu laty.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.