Facebook Google+ Twitter

Francja. Wybory parlamentarne zdecydowanie wygrała lewica

Teraz już wyraźnie widać, że Francuzi mieli dość ekstrawagancji politycznej i ignorancji ekonomicznej byłego prezydenta, Nicolasa Sarkozy’go. W maju wybrali nowego - socjalistę Francoisa Hollande’a. W wyborach do parlamentu dali pełną szansę socjalistom.

W niedzielnych wyborach parlamentarnych Francuzi potwierdzili, jak podają media w oparciu o nieoficjalne wyniki pierwszej tury, że chcą dać szansę pełni władzy socjalistów. Tym razem ugrupowania lewicowe zdobyły łącznie blisko 47 proc. głosów. Natomiast prawicowe uzyskały niewiele ponad 34 proc.

Francuska prasa pisze, że w wyborach parlamentarnych nastąpił drugi triumf socjalistów. To oczywiście jest jeszcze pod znakiem zapytania. Ale może być prawdopodobne pełne zwycięstwo socjalistów. Niektórzy komentatorzy nad Sekwaną piszą, mimo wszystko, iż po zwycięstwie Francoisa Hollande'a, socjaliści wygrają także wybory parlamentarne.

A francuska agencja AFP tryumfalnie podkreśla, że "socjalistyczny prezydent Francois Hollande jest coraz bliżej uzyskania absolutnej większości w Zgromadzeniu Narodowym" - podaje "Gazeta Prawna".

Według "Gazety Prawnej", która ma oficjalne wyniki pierwszej tury głosowania w wyborach parlamentarnych, opublikowane przez francuskie MSW - "Partia Socjalistyczna (PS) wraz ze sprzymierzonymi z nią Zielonymi (EELV) oraz pozostałymi ugrupowaniami lewicowymi, uzyskały łącznie 46,77 proc. głosów". "Natomiast prawicowa Unia na Rzecz Ruchu Ludowego (UMP) i jej sojusznicy zdobyli 34,07 proc."

Stosunkowo niska frekwencja wyborcza, która wyniosła 57 proc., czyli o sześć procent mniej niż w poprzednich wyborach 5 lat temu, może o czymś świadczyć. Ale tego wyniku już nikt nie bierze pod uwagę. Powtarza się jedynie hasło, że we Francji socjaliści biorą wszystko, gdyż zdobyli większość w wyborach parlamentarnych. Musi oczywiście to potwierdzić druga tura wyborów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.