Facebook Google+ Twitter

Francja: Wyrok skazujący koncern Total ws. katastrofy tankowca ''Erika''

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-03-30 19:23

Paryski sąd apelacyjny potwierdził wyrok, skazujący koncern Total za szkody dla środowiska po katastrofie tankowca "Erika". Przed 11 laty zatonięcie tego statku spowodowało zanieczyszczenie 400 kilometrów bretońskiego wybrzeża.

Sąd potwierdził wyrok wydany po pierwszym procesie w sprawie zatonięcia tankowca "Erika". Za winnych katastrofy ekologicznej uznane zostały ponownie nie tylko koncern naftowy Total, ale również firma Rina, odpowiedzialna za dopuszczanie statków do przewozu ropy oraz właściciel tankowca i firma eksploatująca jednostkę. Total i Rina muszą zapłacić najwyższe grzywny za zanieczyszczenie środowiska, czyli po 375 tysięcy euro.

W uzasadnieniu wyroku sąd podkreślił, że pęknięcie kadłuba tankowca było spowodowane mocno zaawansowaną korozją związaną z niedostatecznym utrzymaniem statku.

Sąd podtrzymał również użyte w pierwszym wyroku pojęcie "szkód ekologicznych" i podwyższył ogólną sumę odszkodowań, które winni będą musieli wypłacić poszkodowanym gminom bretońskiego wybrzeża.

Równocześnie jednak zwolnił od obowiązku ich wypłacenia firmę Total. Odszkodowania będą musiały zapłacić pozostałe skazane przez sąd firmy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.