Facebook Google+ Twitter

Francja żegna autora "Milorda"

Dziś wczesnym rankiem zmarł w Nicei autor piosenek, kompozytor i wykonawca Georges Moustaki miał 79 lat. Jego śmieć zasmuciła głęboko wielbicieli jego twórczości.

George Moustaki / Fot. http://pl.wikipedia.org/wiki/Plik:Grand_Gala_du_Disque_Populaire_1974_-_Georges_Moustaki_927-0097.jpgGeorges Moustaki urodził się jako Giuseppe Mustacchi w 1934 roku w Aleksandrii. Jego rodzice, włoscy Żydzi przybyli do Egiptu z wyspy Korfu. Giuseppe - Youssef- Joseph uczęszczał do francuskiej szkoły. W 1951 roku przybył do Paryża. Zetknął się z piosenkami Georgesa Brassensa. Na cześć swojego idola zmienił imię na Georges. Pracował jako dziennikarz, potem barman. W 1958 roku spotkał Edith Piaf, z którą miał krótki burzliwy romans, i dla której napisał piosenkę Milord. W latach 60 – tych Moustaki pisał piosenki dla Yves’a Montanda, Dalidy, Françoise Hardy, a zwłaszcza wspaniałe piosenki dla Serge’a Reggianiego. Sam również wykonywał swoje utwory. W 1968 roku napisał ulubioną przez Francuzów romantyczną balladę Le Métèque http://www.youtube.com/watch?v=tEQvRXRtIlg . Moustaki śpiewał głównie piosenki po francusku, ale wykonywał je również w wielu innych językach.

Chorował na rozedmę płuc. W 2009 roku był zmuszony odwołać swój koncert w Barcelonie z powodu tej choroby. W 2011 roku ogłosił publicznie, że nie jest już wstanie śpiewać. Z powodu zanieczyszczenia środowiska opuścił Paryż i swoją ukochaną wyspę św. Ludwika, gdzie mieszkał 40 lat. W ostatnim wywiadzie, którego udzielił w lutym w Nicei, powiedział, że najbardziej żal mu śpiewania w wannie. Mówił o swoich planach, o pomysłach na piosenki.

Dzisiaj jego przyjaciele wspominają tego wyjątkowego artystę, któremu kultura francuska tak wiele zawdzięcza. Niektóre jego utwory weszły do kanonu piosenki francuskiej.

Źródło
http://people.voila.fr/people/actu-stars/plus-de-people/georges-moustaki-le-patre-grec-de-la-chanson-est-mort-people_12968034.html
Wikipedia

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Niezwykły twórca, żal...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, pisał wspaniałe utwory. Najbardziej lubię te, które śpiewał Serge Reggiani.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Piękne są jego piosenki. RIP.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.