Facebook Google+ Twitter

Francja: Zmarł reżyser Eric Rohmer

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2010-01-11 22:44

W Paryżu zmarł w wieku 89 lat Eric Rohmer, reżyser filmowy i jeden z czołowych przedstawicieli francuskiej Nowej Fali. Jego ostatni film powstał przed zaledwie dwu laty.

Eric Rohmer zmarł w jednym z paryskich szpitali. Przyczyna śmierci nie jest znana, a rodzina reżysera poinformowała tylko, że przebywał on w tym szpitalu od tygodnia.

Natychmiast po ukazaniu się wiadomości o odejściu jednego z założycieli Nowej Fali, Pałacu Elizejski wydał specjalny komunikat. Nicolas Sarkozy pisze w nim o Rohmerze jako o „wielkim autorze kina". Prezydent podkreśla, że zmarły artysta stworzył swój własny styl, czerpiący swoje inspiracje z teatru, literatury, malarstwa i muzyki.

Eric Rohmer urodził się w roku 1920. Był najpierw krytykiem filmowym, a następnie redaktorem naczelnym pism poświęconych kinu. Przez kilka lat kierował słynnym pismem „Les Cahiers du cinéma", wokół którego skupili się reżyserzy Nowej Fali. Jego pierwszy film, noszący tytuł „Znak lwa" powstał w roku 1959. W roku 1986 Eric Rohmer otrzymał Złotego Lwa na festiwalu w Wenecji za film „Zielony promień".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.